بازیابی رمز دستگاه

ریست فکتوری و بازیابی رمز دستگاه حضور و غیاب

امروزه دستگاه‌های حضور و غیاب به عنوان یک اصل ضروری در سازمان‌ها معرفی می‌شوند. زیرا اطلاعات مهم پرسنل در آن درج شده و راندمان کاری را افزایش می‌دهند. این دستگاه تحت نظارت مدیر یا سرپرست سازمان و مجموعه خواهد بود. در بسیاری مواقع به دلیل فراموشی رمز نیاز به بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب احساس می‌گردد، که در این حالت ریست آن آخرین چاره و راه حل خواهد بود.

انسان یک موجود راحت طلب و اصولاً کمال‌گرا است. به همین دلیل همواره در تلاش بوده که نیازهای روزمره خود را خیلی راحت‌تر برطرف کند. به راستی انسان کمالگرا برای راحتی خود چه کرده است. برای کنترل تردد و ثبت ورود و خروج کارکنان و پرسنل بسیاری از مدیران از دستگاه حضور و غیاب در انواع مدل‌های متفاوت استفاده می‌کنند. هر کدام از این دستگاه‌ها دارای رمزی است که در صورت فراموشی نیاز به بازیابی رمز دستگاه حضور و غیاب احساس می‌شود. اما این بازیابی چگونه انجام می‌گردد؟ در این محتوا تلاش کرده‌ایم تا شما را با این موضوع بیشتر آشنا کرده و در این امر شما را یاری نماییم.

ماهیت دستگاه حضور و غیاب

قبل از اینکه بخواهیم در مورد بازیابی رمز این دستگاه و ریست فکتوری آن صحبت کنیم، بهتر است بدانیم وظیفه خود دستگاه چیست؟ دستگاه ثبتِ ورود و خروج در واقع یک ابزار بسیار دقیق در اختیار مدیران بوده که با استفاده از آن، نیروی انسانی خود را مدیریت و کنترل می‌کنند. این دستگاه مطابق با فناوری‌های دیجیتال و تکنولوژی‌های بیومتریک طراحی می‌گردد. وجود هر کدام از آنها در سازمان‌های بزرگ و کوچک موجب مدیریت اصولی و کارآمد خواهد شد.

رمز اصلی دستگاه حضور و غیاب

بر روی هر کدام از دستگاه‌های حضور و غیاب یک رمز یا کد اصلی در نظر گرفته شده است. به کمک این رمز، می‌توان به منوها ورود کرده و تنظیمات مربوطه را انجام داد. رمز  اصلی توسط سازنده دستگاه تعریف می‌گردد. رمزی که برای هر دستگاه تعیین می‌شود با دستگاه دیگر متفاوت بوده و در واقع رمز مادر آن دستگاه به حساب می‌آید. حال در صورت فراموشی باید به دنبال بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب بود. بعد از خرید دستگاه برای اینکه استفاده دیگر افراد را نسبت به آن متوقف نمایید، باید یک کاربرِ مدیر یا مدیر دستگاه را مشخص و تعریف کنید تا کسی به راحتی به آن دسترسی نداشته باشد.

تعریف ریست فکتوری و بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب

یکی از مشکلاتی که در استفاده از هر دستگاهی ممکن است برای کاربر پیش آید، فراموشی رمز اصلی آن است. به غیر از رمز، ممکن است دستگاه با مشکلات بسیار زیادی مواجه شود که برای رفع آن باید دستگاه باید به حالت اولیه خود برگردد. پس منظور از ریست فکتوری، در واقع بازگشت دستگاه به تنظیمات اولیه کارخانه‌ای بوده و راهکاری برای برگرداندن رمز اصلی دستگاه حضور غیاب خواهد بود. با انجام این عملیات، تنظیماتی که بر روی دستگاه انجام شده پاک می‌شود. سپس دستگاه بدون تنظیمات و خام باقی می‌ماند. بهتر است زمانی از ریست فکتوری استفاده شود، که هیچ راه حل دیگری برای حل مشکلات دستگاه نباشد.

نحوه ریست فکتوری یا بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب

همانطور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، یکی از مشکلات رایج دستگاه‌های حضور و غیاب، فراموشی رمز اصلی آنها است. در این حالت تنها راه برگرداندن رمز یا ایجاد رمز جدید، بازگشت به تنظیمات کارخانه می‌باشد. اما این عملیات به دو روش انجام می‌گردد، که در ادامه این دو روش را به صورت مختصر شرح می‌دهیم.

بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب به روش نرم افزاری

بعضی از دستگاه‌های حضور و غیاب به گونه‌ای طراحی شده‌اند، که به راحتی می‌توان آن‌ها را به وسیله نرم افزارهای مخصوص کامپیوتری ریست کرد. در این حالت بهتر است حتما از نرم افزارهایی که مخصوص همان شرکت دستگاه حضور غیاب بوده، بهره برده شود. دستگاه را به نرم افزار مخصوص وصل نمایید، سپس به بخش تنظیمات، اولیه سازی یا ریست رفته و گزینه بازگردانی به حالت اولیه، اولیه سازی یا clear admin را انتخاب کنید. ذکر این نکته لازم است که برای انجام این روش باید از ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه حضور و غیاب اطمینان حاصل نمایید.

بازیابی رمز دستگاه ساعت‌زنی به روش سخت افزاری

در بسیاری مواقع مشکل با ریست نرم‌افزاری برطرف نمی‌شود و به راحتی نمی‌توانید به منوها دسترسی پیدا کنید. در این حالت باید از روش سخت افزاری بهره ببرید. این روش خود به دو حالت انجام می‌گردد.

اول اینکه

پشت هر کدام از دستگاه‌های کنترل تردد یک دکمه یا شاسی کوچک وجود دارد، که کلمه  Reset بر روی آن درج گردیده است. برای بازیابی رمز می‌توانید این دکمه را چند ثانیه نگه داشت تا ریست دستگاه به طور کامل انجام شود. سپس دست خود را بردارید. در این  حالت حتی می‌توان دستگاه را در حالت روشن هم ریست کنید. همه دستگاه‌ها ممکن است چنین ریست نشوند، بلکه نیاز به خاموش شدن داشته باشند. یعنی ابتدا دستگاه را خاموش کرده، سپس دکمه ریست را فشار دهید و بعد دستگاه را روشن کنید، تا عملیات بازیابی انجام گردد.

دوم اینکه

به جز روش بالا در بعضی از دستگاه‌های حضور و غیاب، شاهد دکمه tamper هستیم که اصولاً جهت رمزگشایی استفاده می‌گردد. در این روش بهتر است، دستگاه را خاموش کرده بعد دکمه tamper فشار دهید و اجازه دهید تا دستگاه روشن شود. ۴۰ ثانیه صبر کنید و بعد دکمه menu را فشار دهید. حالا رمز جدید برای دستگاه را برگزینید.

عملیات پس از انجام ریست فکتوری دستگاه حضور و غیاب

بعد از این که عملیات ریست فکتوری به هر دلیلی انجام شد، حال  نوبت آن است که یک سری تنظیمات بر روی دستگاه انجام شده تا قابل بهره‌برداری گردد. در ادامه مطلب به این موارد اشاره می‌کنیم.

تنظیم زبان، ساعت و تاریخ دستگاه تردد افراد

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های یک دستگاه حضور و غیاب، درج تاریخ، ساعت و زبان است. اگر این پارامتر درست نباشد، قطعا ساعت ورود و خروج آن با مشکل بر خواهد خورد. از همه مهم‌تر، ثبت ورود و خروج کارکنان دچار مشکل می‌گردد. به همین دلیل توصیه می‌شود در وهله اول این پارامتر تنظیم شود.

اطمینان از ارتباط usb دستگاه با سیستم

در صورتی که دستگاه با کابل به سیستم متصل بوده باید بعد از بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب یا ریست آن، نسبت به ارتباط دستگاه با سیستم اطمینان حاصل نمایید. در ارتباط usb با سیستم نیاز به تنظیمات خاصی نبوده و کار سخت و پیچیده نخواهد بود.

معرفی کاربران

قطعاً بعد از بازیابی رمز یک سری تنظیمات و داده‌ها از روی دستگاه پاک می‌شوند. پس برای اینکه پرسنل مجدد بتوانند از آن استفاده کنند بهتر است، در قسمت معرفی یا ثبتِ اولیه اقدام به ثبت آنها نمایید.

چه نکاتی را باید در مورد ریست فکتوری بدانیم

قبل از اینکه اقدام به بازیابی رمز دستگاه حضور و غیاب نمایید، بهتر است یکسری نکات را رعایت کنید.

  • در بسیاری مواقع رمز مادر یا اصلی دستگاه در کاتالوگ یا دفترچه راهنمای آن وجود دارد. پس می‌توانید با شرکت ارتباط برقرار کرده و رمز آن را از آنها درخواست نمایید و دیگر نیازی به انجام ریست نداشته باشید.
  • هرگاه دستگاه را به حالت کارخانه بازمی‌گردانید، همه اطلاعات آن نظیر ساعت‌های ورود و خروج، روزهای مرخصی و شیفت‌های کاری موجود در آن حذف می‌شوند. پس بهتر است ریست را جز گزینه و چاره آخر در نظر بگیرید.
  • قبل از اینکه عملیات ریست را انجام دهید، از همه اطلاعات خود بکاپ یا پشتیبان گیری کنید که در صورت نیاز به آن مراجعه نمایید.

جمع بندی نهایی

امروزه دستگاه‌های حضور و غیاب به عنوان یک اصل ضروری در سازمان‌ها معرفی می‌شوند. زیرا اطلاعات مهم پرسنل در آن درج شده و راندمان کاری را افزایش می‌دهند. این دستگاه تحت نظارت مدیر یا سرپرست سازمان و مجموعه خواهد بود. در بسیاری مواقع به دلیل فراموشی رمز نیاز به بازیابی رمز دستگاه حضور غیاب احساس می‌گردد، که در این حالت ریست آن آخرین چاره و راه حل خواهد بود. در این محتوا تلاش کردیم نحوه بازیابی و ریست دستگاه را به شما شرح دهیم، امیدواریم مفید واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین