اسکنر

چرا اسکنرهای اثر انگشت هنوز هم محبوب‌ترین دستگاه‌های بیومتریک هستند

با توجه به روی کار آمدن بسیاری دیگر از دستگاه‌های بیومتریک اما باز هم سیستم اسکنر اثر انگشت ارتباط قدرت خود را حفظ کرده است. همان طور که مرکز مطالعه تگزاس به این نتیجه رسید که افراد با دستگاه‌های اثر انگشتی خیلی راحت‌تر هستند. محبوبیت این اسکنرها در حال افزایش می‌باشد.

در چند سال گذشته افراد از بیومتریک‌ها جهت احراز هویت یا کنترل دسترسی خود به‌کار می‌بردند. در آن زمان اسکنرهای اثر انگشت به بازار تسلط داشتند. فناوری بیومتریک به معنی فناوری تشخیص اثر انگشت بود. امروزه بیومتریک محدود به اثر انگشت نمی‌باشد و از فناوری بسیار زیادی برای احراز هویت و کنترل تردد استفاده می گردد.

از جمله آنها تشخیص چهره، تشخیص اثر انگشت، اسکن کف دست، شناسایی عنبیه چشم و غیره است. دستگاه‌های الکترونیکی شخصی امروزی همانند گوشی هوشمند، تبلت و لپ تاپ از جمله روش‌های بیومتریک جهت احراز هویت هستند.

آیا با روی کار آمدن بیومتریک‌های جدید اسکنر اثر انگشت از میان رفت؟

به صورت کلی نه اما تا حدودی فناوری‌های جدید گزینه‌های خیلی بیشتری روی کار آوردند. فناوری اسکن اثر انگشت کاربرد و محبوبیت خود را همچنان حفظ کرده‌اند. حتی در بیشتر مواقع این روش بیشتر از روش‌های دیگر در بازار وجود دارند.

علت محبوب بودن اسکن‌های اثر انگشت در میان دستگاه‌های بیومتریک

ممکن است برای شما هم سوال پیش آید که چطور اسکن‌های اثر انگشت هنوز جزو محبوب‌ترین دستگاه‌ها می‌باشد. در جواب باید گفت یکسری علل موجب این محبوبیت گشته است. در ادامه مطلب به این مزایا و علل محبوبیت اشاره می‌کنیم.

در دسترس بودن اسکنر اثر انگشت

اسکنرهای اثر انگشت جز دسترس‌ترین فناوری بیومتریک در سراسر جهان می‌باشند. اما همانند دیگر روش‌های بیومتریک عمومیت و گسترش پیدا نکرده‌اند. تشخیص اثر انگشت قدیمی‌ترین روش‌های بیومتریک هستند. بنابراین طبیعتا در زمینه بیومتریک پیشرو می‌باشند.

زمانی که راهکارهای بیومتریک وارد بازار شدند، تشخیص اثر انگشت جایگاه خود را به خوبی حفظ کرد. به عنوان نمونه پلیس و پزشک جز سازمان‌های اولیه‌ای بودند که از این فناوری استفاده می‌کردند.

استفاده از فناوری تشخیص اثر انگشت به وسیله سازمان‌های دولتی موجب ایجاد نوآوری شده است. همین امر موجب گردید، اسکنرهای اثر انگشت به عنوان دستگاه الکترونیکی شخصی به صورت خیلی گسترده در دسترس باشند.

مقرون به صرفه بودن اسکنرهای اثر انگشت

ممکن است برای شما هم سوال باشد آیا هزینه نقشی در محبوب شدن بیومتریک‌های اثر انگشت دارد؟ در جواب باید گفت هزینه‌ها عامل بسیار مهمی در تعیین موفقیت یک محصول فناوری در بازار می‌باشد.

ذکر این نکته لازم است که هزینه یا قیمت‌ها هرگز معیار دقیقی برای قضاوت جهت امنیت و کارایی دستگاه نخواهد بود. با تمام این اوصاف قیمت یک اسکنر بیومتریک تفاوت ایجاد خواهد کرد. با پرداخت هزینه خیلی بیشتر فناوری‌های خیلی جدید و پیشرفته به کار خواهید گرفت.

در سازمان‌هایی که امنیت بالا برای آنها حائز اهمیت است، قطعا هزینه بیشتری را هم  برای تامین آنها باید در نظر داشت. محبوبیت و علاقه افراد به اسکنرهای اثر انگشت تولیدکنندگان را به این امر واداشته که آنها را در حجم خیلی بالا تولید کنند. اسکنر اثر انگشت از دیگر روش‌های بیومتریک خیلی ارزانتر می‌باشند.

اعطای آزادی انتخاب در اسکنرهای اثر انگشت

اسکنرهای اثر انگشت انواع مختلفی هستند که به شما آزادی انتخاب خیلی بیشتری می‌دهند. زیرا با این آزادی انتخاب می‌توانید حسگری را انتخاب نمایید که مورد استفاده شما هستند. هر کدام از روش‌های تشخیص و احراز هویت دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

به عنوان نمونه اگر یک سنسور نوری را انتخاب نمایید، خیلی مقرون به صرفه می‌باشند، اما دور زدن و حملات جعلی از معایب آن است. در حالت کلی اسکنرهای اثر انگشتی خازنی نسبت به اسکنرهای نوری خیلی ایمن‌تر هستند. حسگرهای انگشت اولتراسونیک نه تنها از انواع حسگرهای اپتیکال و خازنی ایمن‌تر می‌باشند، بلکه به راحتی تحت تاثیر آلودگی‌های انگشت قرار نخواهند گرفت.

برخلاف سنسورهای نوری که به وسیله یک منشور اثر انگشت شما را با یک دوربین دیجیتال بازتاب می‌کنند، حسگر های خازنی اثر انگشت، این کار را توسط مدارهای خازن کوچک برای خواندن اثر انگشت انجام میدهند. در آخر باید گفت اسکنرهای اثر انگشت به کاربر این آزادی انتخاب می دهند که با روش حسی مورد نظر اسکنر را انتخاب کنند.

مستقل بودن اسکنر اثر انگشت

دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی نمونه‌ای عالی و خوب از سیستم‌های مستقل می‌باشند که برای رسیدن به اهداف خود از آنها استفاده می‌کنند.این سیستم از قبل برنامه ریزی شده است تا بتواند اطلاعات زمان حضور افراد مرتبط با اثر انگشت را حفظ نماید. آن‌ها جزو دستگاه‌های مستقل و در دسترس هستند که داده‌های بزرگ را به خوبی وارد کرده سپس آنها را پردازش می‌کنند.

این دسته از اسکنرهای اثر انگشت مستقل و مجهز به کدهای نرم افزاری می‌باشند که برای ضبط و پردازش اثر انگشت بسیار مورد نیاز هستند. آنها دارای یک حافظه داخلی، قدرت پردازش و حافظه‌ای برای پردازش ذخیره الگوهای اثر انگشتی هستند. دستگاه‌هایی همانند ماژول‌های OEM اثر انگشتی،  اسکنر اثر انگشت USB و غیره به یک دستگاه خارجی برای اسکن و پردازش داده‌های بیومتریک نیاز خواهند داشت.

نگرش کاربران نسبت به فناوری اسکن اثر انگشت

در سال‌های پیش تشخیص اثر انگشت از مشکل عدم پذیرش توسط افراد رنج می‌برد. زیرا در آن زمان از اثر انگشت تحت عنوان یک راهکار جهت شناسایی مجرمان استفاده می‌کردند. دستگاه تشخیص اثر انگشت اولین روش بیومتریکی مورد استفاده بوده است، که هنوز هم در تمام ارگان‌های قانونی و دولتی مورد استقبال می‌باشد.

به مرور زمان و به تدریج سیستم تشخیص اثر انگشت مورد شناسایی و تایید مصرف کنندگان رسید. این سیستم با اهداف مختلف همانند بیومتریک رای‌دهندگان، کنترل مرز، کارت شهروندی، کارت هوشمند بیومتریک و سیستم‌های کنترل تردد پذیرفته گردید.

ابتکارات دولتی به اسکن‌های اثر انگشتی کمک کرد تا بتوانند به راحتی تحت پذیرش قرار گیرند. پیشرفت و ظهور واقعی با به روی کار آمدن بیومتریک‌های موبایل شکل گرفت. ساختمان تگزاس که به عنوان مرکز هویت شناخته می‌شود، مطالعه‌ای را در این زمینه انجام داده است. در این مطالعه به خوبی مشخص کرده که در میان تمام دستگاه بیومتریک اثر انگشت روشی است که کاربران با آن خیلی راحت‌تر بودند.

جمع بندی نهایی

با توجه به روی کار آمدن بسیاری دیگر از دستگاه‌های بیومتریک اما باز هم سیستم اسکنر اثر انگشت ارتباط قدرت خود را حفظ کرده است. همان طور که مرکز مطالعه تگزاس به این نتیجه رسید که افراد با دستگاه‌های اثر انگشتی خیلی راحت‌تر هستند. محبوبیت این اسکنرها در حال افزایش می‌باشد.

با شروع فناوری اثر انگشت به عنوان تنها نماینده بیومتریک در حال حاضر، چندین روش هم با خود به همراه دارد. بیومتریک‌های فناوری، این لیست را خیلی گسترش خواهند داد و شامل الگوهای رفتاری دقیق همانند تایپ کردن و حتی استفاده از دستگاه صفحه لمسی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین