خطا در شناسایی اثر انگشت

مشکلات رایج در عدم شناسایی اثر انگشت و راهکارهای رفع مشکل

گاهی کیفیت اثر انگشت‌ها منوط به مارک و برند خوب است، اما همچنان برخی از آنها دچار مشکلاتی هستند که مربوط به اسکنر اثر انگشت می‌باشد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

اثر انگشت را جزو یکی از بیومتریک‌های بسیار محبوب و پرطرفدار می‌شناسند که در بسیاری از سیستم‌ مورد کاربرد می‌باشد. بسیاری از دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد به صورت خیلی گسترده از تکنولوژی تشخیص اثر انگشت بهره می‌برند، اما همچنان این سیستم دارای مشکلاتی است. در این محتوا قصد داریم در مورد مشکلات رایج در عدم شناسایی اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب و راهکارهای رفع آن سخن بگوییم.

مشکلات رایج در عدم شناسایی اثر انگشت

صاف بودن خطوط اثر انگشت

بسیاری از افراد به دلیل یک نقص ژنتیکی، فاقد اثر انگشت می‌باشند و اصولاً انگشت‌های آن‌ها صاف و بدون خط و خش است. به این پدیده آدرماتوگلیفیا می‌گویند. این افراد به دلیل عدم برخورداری از اثر انگشت برای احراز هویت یا ثبت تردد هم نمی‌توانند از اثر انگشت استفاده کنند و باید از راهکارهای دیگر همانند کارت تشخیص چهره و غیره بهره ببرند.

التهابات پوستی

وجود یک سری التهابات پوستی بر روی انگشتان فرد اثر می‌گذارد و تغییراتی را بر خطوط و نقوش انگشت ایجاد می‌کند. در نهایت شناسایی را دچار اختلال می‌کند. در بسیاری از افراد ارتباط دست با مواد شوینده، حلال‌ها، مواد بهداشتی، عطر، مواد غذایی( سیر و پیاز) موجب تحریک و ایجاد آلودگی بر روی پوست می‌گردد. همین آلرژی‌ها یکسری التهابات را به وجود می‌آورند. به جز این موارد خشکی بیش از حد پوست هم موجب یکسری التهابات می‌گردد. برای رفع این مشکل کرم‌های خاصی برای فرد تجویز یا توصیه می‌شود که تا حد بسیار زیادی این التهابات را کاهش می‌دهد. همچنین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است فرد دستان خود را از این مواد آلرژی زا یا تحریک کننده دور نگه دارند و از دستکش استفاده کنند.

عرق کردن یا خشک شدن بیش از حد پوست

از دیگر مشکلات ژنتیکی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، عرق کردن بیش از حد انگشتان و کف دست فرد است. در بسیاری از افراد این حالت ممکن است بر عکس اتفاق بیافتد. یعنی به جای تعریق زیاد، پوست دست او خشک گردد. این دو دسته از افراد در تشخیص با دستگاه‌های حضور و غیاب اثر انگشتی دچار مشکل خواهند شد. برای حل این مشکل خشک کردن عرق‌ها یا رطوبت انگشتان با دستمال تا حدی این مسئله را برطرف می‌کند. با این راهکار می‌توان به سنسورهای تشخیص اثر انگشت بیشتر کمک کرد.

سرمای بیش از حد هوا بر روی اثر انگشت

قطعاً یخ زدگی و سردی بیش از حد هوا،بر روی انگشتان دست  اثر مستقیمی می‌گذارد و شناسایی آن را توسط دستگاه اسکن انگشت دچار مشکل می‌کند. زیرا انگشت باید برای تشخیص توسط این دستگاه دمای متعادل داشته باشد. در فصل زمستان هنگام ورود افراد به محل کار با سرد شدن انگشتان دست مواجه می‌گردند. در این حالت انگشتان توسط سنسور تشخیص داده نمی‌شوند. برای رفع این مشکل قبل از استفاده از دستگاه ثبت تردد بهتر است آن را گرم نمایید. همچنین بهتر است دستگاه حضور غیاب در فضای سربسته با دمای خیلی متعادل نصب گردد تا سرما بر عملکرد آن تاثیر نداشته باشد.

اثر عوامل محیطی بر عدم شناسایی اثر انگشت

بسیاری از کسب و کارها به گونه‌ای هستند که به دلیل ارتباط و تماس دست و انگشتان با آن ممکن است پوست انگشتان را دچار مشکل کند. به عنوان نمونه انگشتان دست به صورت مستمر با انواع ابزار آلات، مواد شیمیایی، مواد روغنی و غیره در تماس هستند. همین امر موجب تضعیف پوست و در نتیجه اثر انگشت با اختلال مواجه می‌گردد. در بسیاری مواقع ممکن است حین کار دست کارگران دچار جراحت یا آسیب گردد. در این حال شناسایی اثر انگشت توسط دستگاه ساعت زنی به سختی انجام می‌گردد.

اصولاً به کارگرانی که مشغول کارهای فیزیکی می باشند، توصیه می گردد تا حد امکان از دستکش‌های مخصوص استفاده کنند. دیگر پیشنهاد برای رفع مشکل آن است که هنگام ثبت نام اولیه، از انگشتی که وضعیت بهتری دارد بهره ببرید. در ضمن می‌توانید دو یا سه انگشت از هر شخص بر روی دستگاه ثبت نمایید تا در صورت بروز یک مشکل برای یکی از انگشتان از انگشت دیگر استفاده کنیم.

عوامل انسانی در عدم شناسایی اثر انگشت

عوامل انسانی همانند عوامل محیطی در عدم شناسایی اثر انگشت دخیل هستند. به عنوان مثال در مرحله ثبت نام باید اثر انگشت با بهترین کیفیت  ذخیره گردد. حال اگر متصدی حضور و غیاب هنگام ثبت نام دقت لازم را به کار نبرد، در ادامه کار و هنگام ثبت تردد با مشکل مواجه خواهند شد.

مورد یا عامل دومی که جز عوامل انسانی در عدم شناسایی اثر انگشت هستند، عدم دقت کاربران در قرار دادن انگشتان دست بر روی سنسور می‌باشد. کاربران باید حتما انگشتان خود را طوری روی سنسور اثر انگشت بگذارند، که هنگام ثبت نام گذاشته‌اند. در بسیاری مواقع کاربران دقت لازم را ندارند و انگشتان خود را دقیق روی سطح قرار نمی دهند و یا حتی با فشار خیلی زیاد یا خیلی کم روی سطح حسگر می‌گذارند.

معایب سنسورهای اثر انگشت

گاهی کیفیت اثر انگشت‌ها منوط به مارک و برند خوب است، اما همچنان برخی از آنها دچار مشکلاتی هستند که مربوط به اسکنر اثر انگشت می‌باشد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

خیس یا چرب شدن سنسورها

همیشه و در هر فضایی گرد و غبار و آلودگی‌های وجود دارد. به مرور زمان این آلودگی‌ها بر روی دستگاه‌های اثر انگشت می‌نشیند، مخصوصا اگر دستگاه داخل کارگاه‌های صنعتی باشد. بعضی از کاربران با دست یا انگشتان روغنی و خیس ثبت تردد می‌کنند. همین کار موجب می‌شود که لکه‌هایی بر روی سطح سنسور ایجاد شود و اگر سنسور تمیز نشود به مرور در خواندن اثر انگشت مشکل ایجاد می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود دستگاه حضور غیاب سنسور به صورت مرتب تمیز گردد.

تابش مستقیم نور بر سنسور اسکنر اثر انگشت

اگر دستگاه ثبت تردد در محلی مستقر شود که در معرض تابش نور مستقیم یا نور شدید باشد، عملکرد سنسور اثر انگشت را مختل می‌کند. بنابراین دقت کنید که نور مستقیم بر روی حسگر نتابد.

کاهش کیفیت و حساسیت سنسور اسکنر اثر انگشت

ممکن است با تمام نکات ذکر شده در بالا باز هم بسیاری از پرسنل با مشکل در شناسایی اثر انگشت مواجه شوند. در این صورت مشکل می‌تواند مربوط به سنسورهای اثر انگشت باشد. در بسیاری از دستگاه‌های حضور و غیاب سنسورهای آن از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و به مرور زمان از حساسیت آنها کاسته می‌گردد. بر اثر یک اتصال کوتاه یا شوک الکتریکی دستگاه آسیب ببیند و دیگر نتواند به درستی عمل کند. در صورت بروز چنین مشکلاتی باید با شرکت‌های پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین