Problems with the face recognition device

مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره و راهکارهای رفع مشکل

در بسیاری مواقع حتی با وجود معرفی الگوی چهره در دستگاه حضور و غیاب، سیستم نمی‌تواند به‌ خوبی چهره را شناسایی نماید. حتی در بعضی موارد هم سیستم الگوهای شبیه به هم را به جای هم شناسایی می‌کند. به عنوان مثال چهره کاربر با شماره شناسایی ۱۲۰۰ به اشتباه با شماره ۲۰۰۰ ثبت و شناسایی می‌گردد.

از گذشته تا به حال فناوری تشخیص چهره یکی از بیومتریک‌های محبوب و پر کارآمد می‌باشد، که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از زمان شیوع covid 19 محبوبیت سیستم‌های احراز هویت بدون تماس از جمله سیستم‌های شناسایی چهره افزایش یافته است. این سیستم دارای مزایای فراوانی هستند، که کاربران به خوبی از آن استفاده می‌کنند. بحث امروز راجع به مشکلات و معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره می‌باشد. در ادامه این مطلب با مشکلات رایج در این حوزه آشنا می‌شویم و راهکارهای رفع آن را بررسی می‌نماییم.

مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

هر کدام از دستگاه‌های حضور و غیاب دارای مزایای متعددی هستند، اما در کنار این مزایا از یکسری معایب هم رنج می‌برند. در ادامه این مشکلات و معایب را شرح می‌دهیم.

مطابقت اشتباه الگوها

در بسیاری مواقع حتی با وجود معرفی الگوی چهره در دستگاه حضور و غیاب، سیستم نمی‌تواند به‌ خوبی چهره را شناسایی نماید. حتی در بعضی موارد هم سیستم الگوهای شبیه به هم را به جای هم شناسایی می‌کند. به عنوان مثال چهره کاربر با شماره شناسایی ۱۲۰۰ به اشتباه با شماره ۲۰۰۰ ثبت و شناسایی می‌گردد. پس با این اوصاف عدم شناسایی کاربران تعریف شده و یا تشخیص اشتباهی کاربران از مشکلات سیستم‌های بیومتریک تشخیص چهره به حساب می‌آید.

میزان خطا و اشتباه دستگاه در این دو مورد به الگوریتم و نحوه عملکرد سیستم بستگی دارد. در تشخیص چهره دو بعدی نقاط خیلی کمتری از صورت اسکن می‌گردد. به همین دلیل سیستم نمی‌تواند تمایز بین دو الگو را به خوبی تشخیص دهد. در سیستم‌های جدید که در الگوریتم ‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، این مشکلات خیلی کمتر به چشم می‌خورد.

شناسایی اشتباه افراد دو قلو

از دیگر مشکلات رایج و شایع دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره، اشتباه در شناسایی افراد دوقلو می‌باشد. چهره این افراد اصولاً خیلی شبیه به هم است، که در بعضی مواقع سیستم‌ها هم در تفکیک آنها دچار مشکل خواهند شد. این مشکل در دستگاه‌های قدیمی تشخیص دو بعدی چهره خیلی بیشتر اتفاق می‌افتد. راهکار حل مشکل آن است که از سیستم‌های جدید در تفکیک الگوهای شبیه به هم استفاده کنید. زیرا این مشکل در آن کمتر به چشم می‌خورد.

فریب دادن دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره

این مشکل یا نقص در واقع به مورد نادرست بودن تطبیق الگوها در دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره بر می‌گردد. ناتوانی سیستم‌های قدیمی تشخیص چهره و عدم توانایی آن در تشخیص اصولی موجب گردید تا افراد با عکس یا داشتن تصاویر به راحتی دستگاه را دور بزنند. فناوری یا سیستم‌های قدیمی به راحتی فیلم یا حتی ماسک روی صورت را به عنوان الگو شناسایی می‌کردند، اما در سیستم‌های جدید این مشکل تا حدودی برطرف گردید. امروزه به کارگیری فناوری Anti_spoofing  که به فناوری ضد تقلب در شناسایی چهره شهرت دارد، با اسکن بافت زنده پوست صورت دیگر امکان تقلب را به دستگاه راه نمی‌دهد.

عدم شناسایی چهره در ارتفاع نامناسب

دوربین‌هایی که در سیستم‌های ثبت تردد در تشخیص چهره مورد استفاده قرار می‌گیرند، یک زاویه دید مشخصی را دارند. حال اگر چهره شخص در محدوده‌ی دستگاه حضور غیاب نباشد، به راحتی شناسایی نمی‌گردد. در واقع چهره فرد باید داخل کادر تعیین شده جای گیرد . یکی دیگر از مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، نصب آن در ارتفاع نامناسبی از کف می‌باشد. اگر این دستگاه در ارتفاع نامناسب مستقر گرد، شناسایی آن دچار مشکل می شود.

از نظر اصولی دستگاه باید در ارتفاع ۱.۵ الی ۱.۷ متر از زمین باشد. البته این ارتفاع با توجه به قد کاربران می‌تواند کمی بالاتر یا پایین‌تر قرار گیرد. در بسیاری مواقع قرارگیری اشتباه کاربران در جلوی دوربین از مشکلات عدم شناسایی این دستگاه به حساب می‌آید. بهترین فاصله برای شناسایی چهره بین ۲۵ و ۵۰ سانتی‌متر خواهد بود.

راهکار رفع مشکل

کادرهای موجود در نمایشگر دستگاه حضور و غیاب در زمان فعال شدن دوربین تشخیص چهره بهترین راهکار برای رفع این مشکل است. البته الگوریتم‌های جدید تشخیص چهره که از فناوری یادگیری عمیق و شناسایی با نور مرئی هستند، تا حد بسیار زیادی این دو نقص را حل کرده و از بین برده‌اند. سیستم‌های جدیدی که روی کار آمده‌اند، توانسته‌اند چهره افراد را تا فاصله ۳ متری و حتی در حال حرکت را هم به راحتی شناسایی کنند و دیگر نیازی نیست که برای ثبت تردد به صورت ثابت در مقابل دستگاه باشند.

تاثیر شدت نور بر محیط

اصولاً نور و شدت آن تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد دوربین‌های تشخیص چهره دارد. وقتی نور خیلی زیاد باشد، عملکرد دوربین مختل می‌گردد. در صورتی که دستگاه حضور و غیاب در مکانی نصب گردد که نور خورشید به صورت مستقیم به آن بتابد، شناسایی آن مشکل خواهد شد. برای حل این مشکل بهتر است دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره را در فضای باز و در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید. در نقاط نزدیک به پنجره یا نزدیک تابش مستقیم نور لامپ‌هایی که در محیط‌های سربسته هستند، از  قرار دادن دستگاه خودداری نمایید

راهکار حل مشکل

برای رفع این مشکل می‌توان از دستگاه‌های تشخیص چهره جدید که عملکرد قابل قبولی دارند، استفاده کرد. زیرا آنها در برابر شدت نور زیاد و تاریکی محیط تا حدی توانسته‌اند عملکرد مناسبی را داشته باشند، اما در حال بهتر است دستگاه‌های خود را در یک شرایط نوری نرمال قرار دهید.

نقض حریم شخصی افراد

دوربین‌های مداربسته و تشخیص چهره سراسر اماکن و معابر عمومی را احاطه کرده‌اند. امروزه تشخیص چهره به صورت خیلی جدی برای شناسایی متهمان و مجرمان استفاده می‌گردد. در این حالت شهروندان عادی هم در معرض این دوربین‌ها قرار می‌گیرند. حتی ممکن است تصاویر آنها به صورت ناخودآگاه ثبت و ذخیره شود. سیستم‌های فروشگاهی هم تصویر، اطلاعات هویتی و مالی شخص را ثبت و ضبط می‌کند و دیگر امکان سو استفاده از آن وجود ندارد.

جمع بندی نهایی

دستگاه حضور و غیاب چهره جزء رایج‌ترین و محبوب‌ترین دستگاه‌های احراز هویت و ثبت تردد به حساب می‌آید. این دستگاه امکانات بسیاری در اختیار شما می‌گذارد. مشکلات الگوریتم‌های قدیمی در تشخیص چهره در سیستم‌های جدید رفع گردید. هر سیستمی نمی‌تواند بدون عیب یا صد در صد کامل باشد. بهتر است دنبال راهکاری برای رفع عیوب آنها باشیم.

ممنون که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردید. برای اطلاع از قیمت انواع دستگاه های حضور و غیاب، می توانید به صفحه لیست قیمت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین