کنترل تردد خودرو

سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ (کنترل تردد خودرو)

مدیریت سنتی جهت کنترل تردد خودرو مشکلات بسیار زیادی را به همراه داشت. از جمله مشکلات آن بی نظمی در ورود و خروج و پارک خودرو بود. سیستم کنترل تردد خودرو یک راهکار جدید است که ورود و دسترسی وسایل نقلیه به محوطه خیلی راحت‌تر کرده است. این سامانه‌ی هوشمند خود مزایای بسیار فراوانی را برای پارکینگ و صاحبان شرکت‌ها دارد که در این محتوا می‌خواهیم در مورد این سیستم و مزایای آن سخن بگوییم.

مدیریت سنتی جهت کنترل تردد خودرو مشکلات بسیار زیادی را به همراه داشت. از جمله مشکلات آن بی نظمی در ورود و خروج و پارک خودرو بود. سیستم کنترل تردد خودرو یک راهکار جدید است که ورود و دسترسی وسایل نقلیه به محوطه خیلی راحت‌تر کرده است. این سامانه‌ی هوشمند خود مزایای بسیار فراوانی را برای پارکینگ و صاحبان شرکت‌ها دارد که در این محتوا می‌خواهیم در مورد این سیستم و مزایای آن سخن بگوییم.

منظور از پارکینگ چیست

قبل از اینکه بخواهیم در مورد این سیستم صحبت کنیم بهتر است بدانیم پارکینگ چیست؟ به هر مکان یا محوطه‌ای که امکان قابلیت پارک کردن خودرو و وسایل دیگر را داشته باشد، پارکینگ می‌گویند. با توجه به این تعریف انواع پارکینگ‌های عمومی و اختصاصی، گاراژها، محوطه حیاط یا پیلوت‌های شرکت‌ها هم به عنوان پارکینگ شناخته می‌گردند.

مدیریتی که در پارکینگ انجام می‌شود با هم متفاوت است. به عنوان مثال مدیریتی که در پارکینگ‌های عمومی و تجاری انجام می‌شود، بیشتر روی زمان توقف خودرو و دریافت هزینه‌های پارک آن است. در حالی که پارکینگ‌های خصوصی مانند مسکونی، شرکت و ادارات بیشتر بر روی احراز هویت و کنترلِ مجوز، جهت دسترسی به پارکینگ تمرکز دارند.

تجهیزات سیستم کنترل تردد پارکینگ

سیستم‌های کنترل تردد خودرو از تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری بسیاری تشکیل شده است، که در ادامه مطلب به این تجهیزات اشاره می‌کنیم.

تجهیزات RFID

این نوع از تجهیزات شامل کارت، تگ، کارتخوان، آنتن یا reader برد بلند است. این تجهیزات نام برده شده جز رایج‌ترین و البته پر کاربردترین راهکار در سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ به حساب می‌آیند.

دستگاه کنترل تردد

در بسیاری از پارکینگ‌ها دستگاه کنترل تردد به چشم می‌خورد. این دستگاه از طریق کارت، اثر انگشت تشخیص چهره، شناسایی عنبیه و اسکن کف دست به خوبی هویت افراد را تشخیص می‌دهد. در صورت تطابق داشتن چهره با اثر انگشت و غیره سینگالی برای باز شدن مسیر ورود یا خروج پارکینگ توسط دستگاه کنترل تردد صادر می‌شود.

دوربین‌های پلاک خوان

از دیگر تجهیزات کاربردی و مهم در سیستم‌های مدیریت هوشمند پارکینگ، نرم افزارهای پلاک خوان هستند. این دوربین‌ها وظیفه شناسایی و بررسی شماره پلاک‌های خودرو برای صدور مجوز عبور را بر عهده دارند.

راهبند

یکی دیگر از تجهیزات بسیار کاربردی در سیستم کنترل تردد پارکینگ راهبند می‌باشد. اصولا در پارکینگ‌ها از راهبندهای میله‌ای و گاهی کشویی استفاده می‌گردد.‌

نرم افزار کنترل تردد خودرو

در بعضی از سیستم‌های کنترل تردد خودرو آنلاین برای مدیریت تجهیزات از نرم افزارهای کنترل تردد خودرو بهره برده می‌شود. با استفاده از این نرم افزار می‌توان در نهایت یک گزارش کامل از نحوه عملکرد سیستم ورود و خروج به دست آورد.

کنترل تردد پارکینگ آفلاین چیست

به سیستم کنترل تردد پارکینگی که برای مدیریت عبور از یک کنترلر، کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد در جلوی درب استفاده می‌کند، کنترل تردد مستقل یا آفلاین می‌گویند. این سیستم می‌تواند به سادگی در یک پارکینگ کوچک خانگی مورد استفاده قرار گیرد. اصولا درب پارکینگ باید دارای کنترلر باشد.

کنترل تردد پارکینگ آنلاین چیست

در پارکینگ‌هایی که عبور و تردد وسایل نقلیه خیلی بالا است، اصولا از سیستم‌های کنترل تردد پارکینگِ پیچیده و گسترده‌ای استفاده می‌شود. این سیستم دارای نرم افزار کنترل تردد خودرو است که به این سیستم کنترل تردد آنلاین می‌گویند.

روش‌های کنترل تردد خودرو یا سیستم کنترل تردد هوشمند پارکینگ

برای مدیریت و کنترل تردد خودروها از روش‌های متعددی استفاده می‌شود که در ادامه این روش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فناوری RFID

این فناوری جزء موثرترین و رایج‌ترین راهکارهای سیستم کنترل تردد خودرو به حساب می‌آید. از این فناوری به روش‌های مختلفی نظیر کارتخوان، کارت و آنتن برد بلند و تگ استفاده می‌کنند. کارتخوانی که در این فناوری به کار برده می‌شود، می‌تواند یک reader ساده و یا یک دستگاه کارتخوان rfid مجهز باشد. هنگامی که خودرو وارد پارکینگ می‌گردد، کارت به وسیله یا دستگاه reader یا دستگاه کنترل تردد بررسی شده و در صورتی که هویت تایید گردد، مسیر ورود به محوطه پارکینگ باز می‌شود.

در بعضی از پارکینگ‌ها از آنتن‌های برد بلند uhf برای کنترل ورود و خروج ماشین‌ها استفاده می‌شود. در این روش به محض اینکه خودرو به پارکینگ نزدیک گردید، آنتن‌های نصب شده در جلوی پارکینگ اطلاعات تگی که روی شیشه خودرو است را شناسایی و امکان ورود مسیر را می‌دهد. در روش استفاده از آنتن، سرعت وسایل نقلیه خیلی بالاتر است. زیرا این روش نیاز به توقف خودروها ندارد و  ورود خودرو شناسایی می‌شود.

دستگاه کنترل تردد (ثبت ورود و خروج خودرو)

دستگاه کنترل تردد از تجهیزات اصلی در سیستم کنترل تردد خودرو به شمار می‌رود. این دستگاه علاوه بر فناوری RFID از روش‌های دیگری نظیر فناوری بیومتریک اثر انگشت، تشخیص چهره و غیره استفاده می‌کند.

فناوری‌های مبتنی بر موبایل، اسکن Q.CODE از دسته راهکارهای دیگری هستند که به راحتی بر روی دستگاه‌های اکسس کنترل نصب شده و استفاده می‌گردند. نحوه کار با این فناوری خیلی ساده و آسان می‌باشد.

یعنی راننده می‌تواند انگشت خود را روی سنسور قرار داده یا چهره خود را روبروی دوربین یا گوشی خود را در محدوده شناسایی دستگاه می‌گذارد. سپس خودرو شناسایی و تایید شده و راهبند برای خودرو باز می‌شود.

روش استفاده از سامانه پلاک خوان هوشمند خودرو

یکی دیگر از روش‌ها یا راهکارهای سیستم کنترل تردد پارکینگ، سامانه پلاک خوان خودرو می‌باشد. این سیستم از طریق شناسایی پلاک خودروها به آنها اجازه رفتن به پارکینگ را می‌دهد.

این سیستم از دو بخشِ دوربین پلاک خوان و نرم افزار تشخیص پلاک تشکیل شده است. نحوه عملکرد سامانه پلاک خوان به این نحو است که یک دوربین درب ورودی پارکینگ کار گذاشته می‌شود.

به محض اینکه خودرو نزدیک دوربین شد، پلاک آن اسکن شده و پس از بررسی اجازه ورود داده خواهد شد. پس مراحل عملکرد این سامانه شامل موارد زیر است.

 • اسکن پلاک خودرو به وسیله دوربین‌های پلاک خوان
 • بررسی پلاک‌ها به وسیله نرم افزار پلاک خوان و تشخیص مجاز یا غیرمجاز بودن پلاک
 • اجازه ورود خودرو با باز شدن درب یا بالا رفتن راهبند

روش ترکیبی در کنترل تردد خودرو

هر کدام از روش‌های گفته شده در بالا را می‌توان به صورت تنهایی یا ترکیبی در سیستم کنترل تردد پارکینگ استفاده کرد. اصولا روش ترکیبی در پارکینگ‌هایی به کار برده می‌شود که امنیت آنها بسیار با اهمیت باشد.

در روش ترکیبی ممکن است از سامانه پلاک خوان و دستگاه کنترل تردد با هم استفاده شود. به عنوان مثال به محض وارد شدن خودرو به پارکینگ، ابتدا پلاک خودرو به وسیله پلاک خوان اسکن می‌گردد. اگر تایید شد، فرد یا راننده باید از طریق دستگاه کنترل تردد با کارت و یا اثر انگشت شناسایی شود.

حال در صورتی که هر دو روش موفقیت آمیز بود، اجازه ورود به پارکینگ داده می‌شود. در اماکنی که امنیت ورود خیلی حائز اهمیت می‌باشد، حتی از ۳ روش شناسایی به صورت ترکیبی هم بهره برده می‌برند.

نرم افزار کنترل تردد خودرو چیست

نرم افزار کنترل تردد خودرو در واقع مغز متفکر سیستم‌های مدیریت هوشمند پارکینگ است که همه چیز را زیر نظر می‌گیرد. همه تجهیزات از جمله کارتخوان، دستگاه کنترل تردد، راهبند و غیره به وسیله این نرم افزار تنظیم و کنترل می‌گردند.

این نرم افزار علاوه بر اینکه مدیریت تجهیزات را برعهده دارد، ورود و خروج خودروها را به صورت کامل کنترل می‌کند. بسیاری از کاربران فقط بر روی تجهیزات سخت افزاری تسلط دارند و در بسیاری مواقع نرم‌افزارها را فراموش می‌کنند.

سیستم‌های کنترل تردد خودرو از دو نرم افزار کنترل تردد خودرو و نرم افزار پلاک خوان بهره می‌برند. نرم افزارهای پلاک خوان به وسیله بررسی پلاکِ وسایل نقلیه، ورود و خروج آنها را مدیریت می‌کنند.

در ابتدا تصویر اسکن شده از پلاک به نرم افزار فرستاده می‌شود، سپس مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. در صورتی که پلاک تایید گردید، سیگنالی برای راهبند جهت باز شدن ارسال می‌گردد.

جهت اطلاع از امکانات، مشخصات و قیمت نرم افزار کنترل تردد وسمن، کلیک کنید. 

امکانات نرم افزار پلاک خوان و کنترل تردد

هر کدام از نرم افزارهای پلاک خوان و کنترل تردد خودرو از امکانات بسیار زیادی تشکیل شده‌اند که در ادامه به این امکانات اشاره می‌کنیم.

 1. ضبط و ثبت اطلاعات وسایل نقلیه اعم از مشخصات مالک خودرو، پلاک، شماره کارت، تصویر خودرو و تگ
 2. مشخص کردن زمان مجاز برای دسترسی خودرو به محوطه پارکینگ
 3. قابلیت اتصال به دوربین پلاک خوان، کارتخوان، آنتن RFID و گرفتن اطلاعات از آنها
 4. مشخص کردن شماره پلاک‌های مجاز برای اجازه ورود به پارکینگ
 5. مطابقت دادن همزمان دو روش شناسایی همانند پلاک و کارت
 6. ثبت تصویر راننده، پلاک و غیره از خودرو
 7. برخورداری از سیستم هشدار در صورت رویت یک پلاک یا کارت خاص
 8. تنظیم فاصله زمان دقیق مابین اسکن اطلاعات خودرو و باز شدن راهبند
 9. ذخیره کردن اطلاعات در بانک اطلاعاتی مطمئن و ارائه گزارشات متنوع

مزیت‌های سیستم هوشمند کنترل تردد خودرو

قطعا وجود این سیستم کنترل تردد خودرو برای مدیریت پارکینگ‌ها خالی از لطف نیست و دارای مزایای متعددی می‌باشد. در ادامه بخش قصد داریم مزیت آنها را شرح دهیم.

در این سیستم استفاده از نیروی انسانی به شدت کاهش پیدا کرده و یا به طور کلی حذف شده است. در نتیجه اشتباهات نیروی انسانی هم خیلی کاهش می‌یابد.

کاهش هزینه‌های پرداخت حقوق به کارکنان با کاهش نیروی انسانی

بالا بودن سرعت عملکرد سیستم کنترل تردد خودرو نسبت به مدیریت سنتی از دیگر مزیت‌های این سیستم می‌باشد که باعث عدم اتلاف وقت و کاهش ترافیک‌ها خواهد شد.

سیستم‌های کنترل تردد پارکینگ به راحتی توانایی یکپارچه سازی با انواع سیستم‌ها از جمله سیستم حضور غیاب را دارد.

اطلاعات ورود و خروج پارکینگ در یک بانک اطلاعاتی بسیار امن ذخیره شده و در قالب گزارش‌های متنوع ارائه می‌گردد.

در این نوع سیستم کنترل، هیچ‌گونه خودرو غیرمجازی وارد پارکینگ نمی‌شود. در نتیجه امکان سرقت ماشین‌های پارک شده در محوطه پارکینگ هم وجود نخواهد داشت.

قیمت سیستم‌های کنترل تردد خودرو

برای دستگاه یا سیستم‌های تردد خودرو نمی‌توان قیمت ثابتی را در نظر گرفت. زیرا هر پارکینگی برای خود از پلن یا سیستم با تجهیزات خاص و منحصر به فردی استفاده می‌کند. به عنوان نمونه یک پارکینگ از  روش و راهکار rfid بهره می‌برد و در سمت دیگر از سیستم پلاک خوان. حتی ممکن است یک پارکینگ از راه بند استفاده کند.

انواع دستگاه های حضور و غیاب با قیمت های مختلف؛ جهت اطلاع از قیمت انواع دستگاه، اینجا را کلیک نمایید. 

برای اطلاع از قیمت نرم افزار ویسمن در نسخه های مختلف و متناسب با نیاز کسب و کارتان به سایت ویسمن مراجعه نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین