کنترل تردد هوشمند

سیستم کنترل تردد هوشمند چیست؟

سیستم کنترل تردد شامل انواع مختلفی از قبیل: کنترل تردد با گیت، کنترل دسترسی با درب ، کنترل تردد پارکینگ و … است. به کارگیری سیستم کنترل تردد افراد، نظم و انضباط ورود و خروج را بهبود بخشیده و امنیت بیشتری برای مجموعه شما به همراه دارد.

کنترل تردد به معنای مدیریت و نظارت بر ورود و خروج افراد به یک مکان خاص است. سیستم کنترل تردد هوشمند، که به طور عام با نام کنترل دسترسی یا اکسس کنترل نیز شناخته می‌شود، از مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تشکیل شده است که معمولاً در ورودی‌های سازمان‌ها یا ساختمان‌ها نصب می‌شود و ورود و خروج افراد را به یک مکان یا منطقه خاص کنترل می‌کند. پس از احراز هویت و اعتبارسنجی افراد، اگر دارای مجوز باشند، اجازه ورود به منطقه مورد نظر به آن‌ها داده می‌شود. در غیر این صورت، افراد به منطقه مورد نظر دسترسی ندارند.
سیستم کنترل تردد شامل انواع مختلفی از تجهیزات می‌شود، از جمله کنترل تردد با گیت، کنترل دسترسی با استفاده از درب‌ها، کنترل تردد در پارکینگ و…. به کمک این سیستم‌ها، نظم و انضباط ورود و خروج بهبود می‌یابد و امنیت بیشتری برای مکان مورد نظر ایجاد می‌شود. این سیستم‌ها نه تنها در کنترل تردد پرسنل بلکه در مدیریت ورود و خروج افراد متفرقه نیز کاربرد دارند. در این مقاله، ما به معرفی سیستم کنترل تردد هوشمند و انواع آن می‌پردازیم. به ما بپیوندید تا تا انتهای مطلب همراه ما باشید و جزئیات بیشتری را در مورد بازیابی رمز دستگاه بدانید.

اقسام متعدد سیستم کنترل تردد هوشمند

همانگونه که در تعریف کنترل تردد هوش مصنوعی مطرح شد، این سیستم قابلیت کاملی برای نظارت و مدیریت ورود و خروج افراد و وسایل نقلیه را فراهم می‌آورد. به همین دلیل به عنوان «کنترل تردد هوش مصنوعی» شناخته می‌شود. به عنوان نمونه، افراد ممکن است همراه با خودروهای خود به یک محیط مدیریت شده وارد شوند؛ در نتیجه، این سیستم باید توانایی کنترل و مدیریت ورود و خروج افراد و وسایل نقلیه را داشته باشد. می‌توان سیستم کنترل تردد هوش مصنوعی را به دو دسته کنترل تردد افراد و کنترل تردد خودروها تقسیم کرد، که در ادامه به این دسته‌بندی‌ها پرداخته خواهد شد.

کنترل تردد فرد

در کنترل تردد افراد، با انواع گیت‌ها در ورودی‌ درب‌ها و همچنین تجهیز درب‌های ورودی به انواع دستگیره هوشمند یا قفل برقی، ورود و خروج افراد را به ساختمان‌ها را می‌توان مدیریت نمود.

کنترل تردد خودرو

سامانه کنترل تردد خودرو، ورودِ انواع وسایل نقلیه به پارکینگ‌ها را کنترل دارد. در این سیستم ورودی پارکینگ، به وسیله راه‌بند یا دربِ مجهز به قفل الکترونیکی مسدود می‌شود. در صورت تأییدِ سیستم ، اجازه ورود وسیله نقلیه صادر می‌شود.

اگر به نرم افزار کنترل تردد نیاز دارید، حتما به بخش مربوط به تهیه نرم افزار اکسس کنترل مراجعه نمایید و با امکانات مختلف این نرم افزار، آشنا شوید. 

کنترل تردد هوشمند

 

برای مشاهده لیست قیمت و خرید گیت های کنترل تردد، روی ” گیت کنترل تردد ” کلیک کنید.

 

عملکرد سیستم کنترل تردد هوشمند

در سیستم کنترل تردد، دو روش متداول برای اجرای وظیفه و مدیریت دسترسی‌ها وجود دارد؛ روش آفلاین و روش آنلاین یا تحت شبکه.
روش کنترل تردد مستقل یا آفلاین، از تجهیزات مستقل از کامپیوتر و نرم‌افزار استفاده می‌کند. این تجهیزات یک‌بار تنظیم می‌شوند و پس از آن مستقل از کامپیوتر عمل می‌کنند. یکی از مزایای این روش کنترل تردد، قیمت پایین آن است. به همین دلیل، معمولاً در کسب و کارهای کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم عملکرد مناسبی دارد و به دلیل‌عدم وابستگی به کامپیوتر و نرم‌افزار، از طریق آن دسترسی به مناطق مختلف امکان‌پذیر است.
در روش کنترل تردد آنلاین، تجهیزات (مانند قفل‌ها و گیت‌ها) به شبکه سازمان متصل می‌شوند و توسط نرم‌افزار مرکزی مدیریت می‌شوند. این روش نسبت به روش آفلاین گران‌تر است، اما دارای مزایای بسیاری است. یکی از مزایای اصلی این روش، امکان ردیابی لحظه‌ای افراد و مناطق مختلف است. همچنین، این روش امکان پیام‌رسانی فوری از طریق ارسال پیامک یا فعال‌سازی سیستم هشدار را فراهم می‌کند. در مجموع، سیستم کنترل تردد آنلاین به خصوص برای کسب و کارهای بزرگ، سطح بیشتری از امنیت و کنترل را ارائه می‌دهد. از این روش بهره‌برداری کنندگان می‌توانند بازیابی رمز دستگاه و دسترسی به داده‌های حساس را با اطمینان بیشتری انجام دهند.

فاکتورهای مهم در طراحی سیستم کنترل تردد هوشمند

بازیابی رمز دستگاه، که یکی از موارد اساسی در سیستم‌های کنترل تردد هوشمند است، عوامل مهمی را در طراحی این سامانه‌ها تعیین می‌کند. کنترل تردد نه تنها به ورود و خروج افراد به یک محیط خاص می‌پردازد، بلکه این کنترل را هم در ابعاد فیزیکی و هم در دنیای مجازی اجرا می‌کند. سیستم‌های کنترل تردد هوشمند از راه‌های متعددی به اجرا در می‌آیند. این روش‌ها شامل سیستم‌های تصویری در جلوی درب، گیت‌های کنترل تردد، قفل‌های هوشمند، راه‌بندها و امکان باز کردن قفل درب از راه دور از طریق تلفن هوشمند هستند. در نظر گرفتن فاکتورهای متعددی برای طراحی بهینه‌ترین سیستم کنترل دسترسی به افراد از اهمیت بالایی برخوردار است تا نتیجه بهتری حاصل شود. در ادامه به مهم‌ترین نکات مرتبط با طراحی و پیاده‌سازی این سیستم‌ها پرداخته می‌شود.

1. وسعت پروژه و متراژ محیط:

متراژ محیط، تعداد ورودی و خروجی‌ها، تعداد دستگاه‌های مورد نیاز و سایر جزئیات مشابه در زمان طراحی سیستم کنترل تردد هوشمند بسیار حائز اهمیت هستند. اندازه‌گیری دقیق پروژه تاثیر مستقیمی بر بودجه و منابع مورد نیاز دارد. همچنین، عملکرد دستگاه‌های کنترل تردد، زیرساخت کابل کشی، و قابلیت گسترش سیستم با پیشرفت پروژه نیز باید مد نظر قرار گیرد.

2. تعداد کاربران:

مقیاس پروژه و نوع کاربران تاثیر زیادی در طراحی سیستم کنترل تردد دارد. اگر تعداد کاربران محدود باشد، احراز هویت بهبود می‌یابد. اما در مواجهه با ترافیک بالا و نیاز به سرعت در احراز هویت، از روش‌های با سرعت بالایی مثل بازیابی رمز دستگاه استفاده می‌شود. نوع کاربران نیز باید در نظر گرفته شود تا سیستم مناسبی برای آن‌ها انتخاب شود.

3. روش‌های احراز هویت:

احراز هویت عملی است که هویت کاربران وارد شده به محیط را تایید می‌کند. در سیستم کنترل تردد هوشمند، متنوعی از روش‌ها برای انجام این عملیات وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به ورود کد (پین) در صفحه‌کلید و روش‌های بیومتریک مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره کرد. در ادامه، این روش‌ها به‌صورت مختصر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

پین کد (رمز)

ثبت کد در این روش با صفحه کلید (دکمه‌‌های عددی) روی دستگاه کنترل تردد انجام می‌گردد. می‌توان برای همه کاربران یک کد عمومی در نظر گرفت یا به هر کاربر یک رمز عبور مخصوص داده شود.

احراز هویت به روش RFID

RFID یا شناسایی با فرکانس رادیویی جز رایج‌ترین روش احراز هویت در سیستم‌های کنترل تردد به حساب می‌آید. در این روش از تگ ، کارت و کارتخوان‌های RFID استفاده می‌گردد. این تکنولوژی از  فرکانس‌های مختلف بهره می‌برد که دو فرکانس رایج آن شامل 125KHz و 13.56MHz است.

 NFC (ارتباط میدانی نزدیک)

NFC جز آخرین نسل ارتباطات بدون تماس بوده که برای پرداخت‌های بدون تماس از کارت به صورت خیلی گسترده‌ای از تلفن هوشمند شما به کار برده می‌شود. قابلیت NFC از طریق تلفن هوشمند به راحتی به احراز هویت به همراه دسترسی ایمن می‌پردازد.

بلوتوث (Bluetooth)

یکی دیگر از گزینه و پارامترهای کنترل تردد از طریق تلفن هوشمند بلوتوث می‌باشد. بلوتوث یک روش تأیید هویت بدون تماس بوده که با مصرف انرژی خیلی کمتر هویت را احراز می‌کند.

QR COde

اسکن کد QR، برای مجوزهای دسترسی یکبار مصرف یا موقت مناسب است. کدهای QR مخصوص را می‌توان با زمان، تاریخ مشخص و یا به صورت نامحدود (دائمی) ساخت. سپس آن را به تلفن هوشمند بازدیدکننده ارسال می‌کنند تا در آن اسکن شود.

اثر انگشت

این نوع احراز هویت بیومتریک دارای یک اسکنر (سنسور) اثر انگشت بوده که برای اسکن اثر انگشت منحصر به فرد هر کاربر جهت تأیید هویت استفاده می‌شود.

تشخیص چهره

این مدل از احراز هویت بیومتریک دارای دوربین‌های با وضوح بالا و فناوری هوش مصنوعی است، که برای اسکن ویژگی‌های منحصر به فرد صورتِ هر کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تشخیص عنبیه

در این روش از یک اسکنر با وضوح بالا برای احراز هویت از طریق تشخیص عنبیه چشم به کار برده می‌شود.

اسکن کف دست

یکی از روش‌های به روز و بسیار جدید برای احراز هویت اسکن کف دست است. در این روش مشخصات هندسی و رگ‌های خونی کف دستِ افراد به خوبی شناسایی می‌گردد.

تشخیص خودکار پلاک خودرو (ANPR)

فناوری ANPR که به روش تشخیص خودکار شماره پلاک معروف است، از روش نویسه نوری بر روی تصاویر برای خواندن پلاک استفاده می‌کند. در این روش ابتدا دوربینی مخصوص، پلاک خودرو را اسکن کرده و سپس تصاویر اسکن شده به وسیله‌ی نرم‌افزار مخصوص بررسی خواهد شد. در آخر در صورت تأیید، اجازه عبور صادر می‌گردد‌.

4. احراز هویت چند عاملی یا چند گزینه

برای دستیابی به سطح بالاتری از امنیت در دسترسی به سیستم، می‌توان از روش احراز هویت چند عاملی بهره برد. در این حالت، از ترکیب دو یا چند روش مختلف برای تأیید هویت استفاده می‌شود تا اجازه ورود به فرد معتبر داده شود. به عنوان یک مثال، ممکن است یک سیستم کنترل تردد از کاربر بخواهد تلفن هوشمند خود را برای بلوتوث یا NFC اسکن کند و سپس یک پین یا رمز عبور منحصر به فرد را در صفحه کلید دستگاه وارد کند.
لطفاً توجه داشته باشید که احراز هویت چند عاملی با روش‌های احراز هویت چندگانه متفاوت است. در بسیاری از سیستم‌های ارتباط داخلی و کنترل تردد، گزینه‌های مختلفی برای تأیید هویت انتخابی وجود دارد. در این حین، کاربر فقط باید یک شناسه را برای ورود ارائه دهد. به عنوان مثال: بلوتوث یا NFC یا استفاده از کد پین به عنوان روش‌های متنوع برای تأیید هویت انتخابی به کار می‌روند.

کنترل تردد هوشمند

5. تعداد دسترسی‌ها‌ی مورد نیاز جهت پیاده سازی

پروژه‌هایی که در اندازه‌های بزرگتری هستند، ممکن است تعداد زیادی ورودی برای کارکنان، بازدیدکنندگان و دسترسی وسایل نقلیه داشته باشند. با انجام بررسی دقیق (ساختمان یا هر محوطه دیگر) کلیه نقاط دسترسی (ورودی و خروجی) نظیر درب‌های قفل شده خارجی و داخلی، دروازه‌ها، موانع، دسترسی به پارکینگ و ساختمان‌های جداگانه به راحتی کشف می‌شود.

6. نیاز داشتن هر درب به سیستم کنترل تردد هوشمند

در این پارامتر حتما مطمئن گردید که تمام درب‌ها و دروازه‌هایی که برای کنترل دسترسی در نظر گرفته‌اید، به مکانیزم اکسس کنترل احتیاج دارند. همچنین بررسی کنید که آیا کنترل دسترسی برای هر درب ضروری است یا خیر؟ به عنوان مثال، با نیاز هر کاربر به مکث برای احراز هویت، جریان حرکت کاهش پیدا می‌کند. در این حالت می‌توان تعداد نقاط ورودِ کنترل شده در مسیر ساختمان را کاهش داد؟

7.  انتخاب سیستم کنترل تردد هوشمند داخلی یا خارجی

برای انتخاب سیستم کنترل تردد مناسب، نیاز است به مکان کنترل تردد یا سیستم‌های ورودی با دقت نگاه کنید. یک سیستم کنترل تردد حرفه‌ای باید دو استاندارد مهم را رعایت کند: استاندارد IP برای محافظت در برابر رطوبت و گرد و غبار و استاندارد IK برای مقاومت در برابر ضربه. هرچه مقادیر IP و IK بیشتر باشند، سطح حفاظت بیشتری ارائه می‌دهند.
تغییرات در نور و دما، به ویژه در مکان‌های خارجی، نیز یکی از اصطلاحاتی است که باید در نظر گرفته شود. نور کم در شب یا تابش خورشیدی شدید می‌توانند کیفیت تصویر را تحت‌تاثیر قرار دهند. با این حال، بسیاری از دستگاه‌های اینترکام با کیفیت عالی، دوربین‌های با نور کم یا چراغ‌های مادون‌قرمز دارند تا تصویر با کیفیت و عملکرد بالا را در شب ارائه دهند.
با ظهور ویروس کرونا، تشخیص دمای بدن در دستگاه‌های کنترل تردد به منظور کمک به تشخیص علائم شبیه تب و کاهش انتشار ویروس در میان کارکنان یا ساکنان، رواج یافت.در نتیجه، دقت این سامانه‌های تشخیص حرارتی به شدت تحت تأثیر دمای محیط خارجی قرار می‌گیرد.

8. نیاز یا عدم نیاز نقطه ورود به ارتباط صوتی/تصویری

یک سیستم کنترل تردد هوشمند به شخص دیگری برای احراز هویت و اعطاء یا لغو مجوز دسترسی نیاز ندارد. حال، در مواردی بازدیدکنندگان به صورت خیلی غیرمنتظره‌ای نیاز به دسترسی دارند. (به طور مثال ارتباط با یک فرد ساکن آپارتمان یا کارکنان پذیرش/دفتر امنیتی)، در این مورد اماکن تجاری، به ارتباط صوتی یا تصویری نیاز خواهند داشت. همین مورد یک تفاوت بین یک دستگاه کنترل تردد و یک دستگاه کنترل تصویری درب خواهد بود.

بنابراین، اگر ارتباط صوتی/تصویری الزامی بود ، یک دستگاه اینترکام (آیفون یا ارتباط تصویری) درب لازم است. طیف وسیعی از دستگاه‌های اینترکام با تنوع عملکردها و روش‌های احراز هویت در بازار موجودهستند.

9. فناوری قفل مورد نیاز

روش‌های متعددی از قفل درب / دروازه وجود دارد. این راهکارها  به سطوح امنیتی مورد نیاز، عملکرد و کاربرد سیستم کنترل تردد هوشمند بستگی خواهد داشت. سیستم‌های قفل الکتریکی یا الکترونیکی همراه با یک دستگاه کنترل ترددِ داخل ساختمانی درب به کار برده می‌شود. دستگاه اکسس کنترل  بعد از تایید هویت، سیگنالی را به قفل ارسال می‌کند.

انواع قفل در سیستم کنترل تردد هوشمند

Magnetic lock (قفل مغناطیسی) : قفل مغناطیسی یک آهنربای الکتریکی بسیار قوی است، که بالای یک درب قرار گرفته و درب را قفل می‌کند. با فرمان رله، برقِ قفل قطع شده و درب باز می‌شود.

قفل  : Strick این قفل در چهارچوب درب (جایگزین قفل‌های قدیمی) قرار می‌گیرد، سپس از طریق برق باز و بسته خواهد شد.

قفل برقی : این قفل یک دستگاه پیچ مانند است که در هنگام کار با برق در جهت خاصی به حرکت در می‌آید.

کنترل کننده اتوماتیک درب : وسیله‌ای که به موتور گیت فرمان انجام فعالیت در هنگام دریافت سیگنال را می‌دهد، کنترل کننده اتوماتیک درب می‌گویند. این سیگنال معمولاً یک تماس بسته از یک رله به شکل یک پالس بوده که به طور لحظه‌ای مدار را کنترل می‌کند.

10. موارد خروج از ساختمان با سیستم کنترل تردد هوشمند

در مورد خروج افراد از ساختمان با استفاده از سیستم کنترل تردد هوشمند، امکاناتی برای ایمنی و کارایی لازم است. افرادی که وارد ساختمان می‌شوند، در زمانی خاص نیاز به خروج دارند. بنابراین، علاوه بر مدیریت نحوه ورود به داخل ساختمان، باید به شکل خروجی هر درب نیز توجه داشته باشیم.
به طور عمومی، امنیت در مورد خروج کمتر از ورود به ساختمان مد نظر قرار می‌گیرد. از این رو، سطوح امنیتی برای عملیات خروج باید همانند سطوح دسترسی به داخل ساختمان باشند. در این حالت، ممکن است نیاز به دستگاه‌های کنترل تردد تکراری در هر دو طرف درب باشد. این دستگاه‌ها از مهمترین وسایلی هستند که به بازیابی رمز دستگاه کمک می‌کنند.

11. نحوه تغذیه نقاط کنترل دسترسی

یک سیستم کنترل تردد هوشمند متصل به شبکه، علاوه بر اینکه می‌تواند از برق به وسیله‌ی منبع تغذیه و آداپتور تامین شود، از برق شبکه هم بهره می‌برد. اکثر دستگاه‌های کنترل تردد IP، تلفن داخلی و پاسخ گویی درب از ((Power-over-Ethernet پشتیبانی می‌کنند. در این صورت می‌توان برای تغذیه برق تجهیزات، به خصوص اکسس کنترل‌ها، از این تکنولوژی استفاده نمود. در صورت قطع شدن شبکه به هر دلیلی، دستگاه‌ها می‌توانند از طریق منبع تغذیه 12 ولت خارجی، به عنوان جایگزین یا به عنوان منبع پشتیبان برای PoE تغذیه کنند.

12. تاثیر قطع برق بر سیستم کنترل تردد هوشمند

قطع برق این روزها اتفاق نادری به حساب می‌آید. بسیاری از ساختمان‌ها از منابع تغذیه پشتیبان مانند ژنراتور یا UPS (منابع برق اضطراری) برخوردار هستند. با این وجود هنوز هم در طراحی سیستم‌‌های کنترل تردد هوشمند، قطع برق در موارد اضطراری همانند آتش سوزی و لزوم باز شدن درب‌ها یا گیت‌ها را مورد توجه قرار می‌دهند.بنابراین بهتر است هر نقطه دسترسی قابل قفل شدن را در نظر گرفته شود. برای این مورد مقررات کنترل تردد و ایمنی آتش نشانی را در نظر بگیرید.

13. توجه به نصب سطحی یا نصب در یک محفظه

اکسس کنترل‌ها به راحتی به وسیله کاورهای پشتی یا روکار بر روی دیوار یا هر سطحی نصب می‌شوند. نصب دستگاه‌ها بر روی سطح خیلی سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌گردد، زیرا نیازی به ایجاد شکاف در دیوار نخواهد بود. در نصب سطحی  می‌توان به سادگی دستگاه را مستقیم روی دیوار ثابت کرد. با این حال، دستگاه‌های نصب‌ شده به صورت همسطح با دیوار ( نصب در داخل دیوار) هم از نظر زیبایی و هم برای اهداف حفاظتی ارجح هستند.

14. نیاز به ثبت و ذخیره سازی ترددها و وقایع

این پارامتر به سوال آیا نیازی هست که بدانید چه کسی، چه زمانی و چند بار وارد ساختمان گردیده و از آن خارج شده جواب می‌دهد؟ در بیشتر سیستم‌های کنترل تردد هوشمند به خصوص موارد حساس نیاز هست که همه رفت و آمدها برای رعایت امنیت بیشتر ثبت گردند.

نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود، این است که داده‌ها چگونه باید ذخیره شوند و چه کسی به این اطلاعات دسترسی داشته باشد. داده‌های فعالیت درب ممکن است در یک سرور در محل (ساختمان، شرکت) ذخیره گردد یا می‌تواند در فضای ابری ذخیره سازی و نگهداری شود.

15. هماهنگی با سیستم کنترل دسترسی آسانسور

در این سناریو، ابتدا باید بررسی کرد که آیا در ساختمان مورد نظر از آسانسور استفاده می‌شود یا خیر؟ همچنین، آیا برای ورود به آسانسور نیاز به احراز هویت افراد وجود دارد یا خیر؟ در مواردی که ساختمان دارای چندین طبقه است، ممکن است نیاز باشد که دسترسی به آسانسور برای بخش‌های مختلف مانند سالن بدنسازی، استخر، لابی و غیره محدود شود. برای انجام این کار، از سیستم کنترل تردد هوشمند می‌توان استفاده نمود.
کنترل دسترسی به آسانسور به دو شکل ممکن است انجام شود: کنترل و محدود کردن فراخوانی آسانسور و کنترل دسترسی به طبقات.
در حالت اول، نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که آیا تمام افراد اجازه استفاده از آسانسور را دارند یا خیر؟ اما در حالت دوم، افراد به آسانسور دسترسی دارند، اما دسترسی آن‌ها به طبقات به صورت محدود انجام می‌شود و تنها با تأیید هویت می‌توانند وارد طبقات شوند.

16. نیاز به نظارت از راه دور و یکپارچه سازی با سیستم هشدار

در خانه‌هایی که سالمندان یا کودکان گاهی تنها هستند و یا ساختمان خالی از سکنه است، نیاز است که شما از راه دور بتوانید تردد به داخل ساختمان را کنترل کنید و از وقایع مطلع گردید .در برخی موارد نیاز است که منطقه مورد نظر به صورت کنترل از راه دور نظارت گردد و در صورت نیاز سیستم‌های هشدار فعال گردد. دکمه‌های مراقبت از راه دور اضطراری را می‌توان به نحوی تنظیم کرد که به صفحه پاسخگوی تلفن داخلی متصل گردد تا قفل درب را باز کند یا با یک شماره تلفن تماس برقرار کند

17. توسه دادن سیستم کنترل تردد هوشمند برای کاربران کم توان

سیستم‌های کنترل تردد هوشمند باید استفاده فراگیر را برای کاربران آسیب دیده (معلولین) فراهم نمایند. ملاحظات طراحی ساده مانند مکان یابی نقاط ورود و خروج در مکان‌های قابل دسترسی برای همه کاربران پیشنهاد خواهد شد.

تجهیزات سامانه کنترل تردد هوشمند

این سامانه برای انجام فعالیت خود نیاز به تجهیزات لازم دارد در ادامه با این تجهیزات آشنا می‌شویم.

1. موانع

در بخش ورودی محوطه موانع مختلفی برای محدود کردن عبور افراد غیر مجاز به کار برده می‌شود. درب مجهز به قفل یا دستگیره هوشمند ، گیت‌های ورود و خروج و راه‌بند، جز مهمترین موانع مورد استفاده در سیستم کنترل تردد هوشمند به حساب می‌آیند.

2. دستگاه کنترل تردد

ورود و دسترسی افراد به مناطق خاص، باید پس از شناسایی و احراز هویت انجام شود. برای این احراز هویت و اعتبار سنجی به یک کارتخوان یا صفحه ورود رمز نیاز است. یک دستگاه کنترل تردد (اکسس کنترل) با بهره گیری از روش‌های مختلفی همچون کارت، اثر انگشت، تشخیص چهره به شناسایی می‌پردازد.

3. نرم‌ افزار کنترل تردد

اگر از یک سیستم هوشمند و تحت شبکه (آنلاین) کنترل تردد استفاده می‌کنید، قطعا به یک نرم‌افزار کنترل تردد نیاز خواهد بود. استفاده از نرم‌افزار می‌توان کنترل و مدیریت کامل تجهیزات اکسس کنترل و ارائه گزارشات متنوع را انجام داد.

4. سایر تجهیزات

مطابق با نوع سیستم کاربردی از تجهیزاتی مانند زنگ هشدار (آلارم) ، آنتن RFID، دوربین پلاک‌ خوان، پرینتر صدور فیش، نمایشگر و … در سیستم کنترل تردد هوشمند می‌توان بهره برد.

روش‌های احراز هویت در سیستم کنترل تردد هوشمند

تمامی راهکارهای احراز هویتی که در سیستم حضور و غیاب اجرا می‌شود، در سیستم کنترل تردد هوشمند نیز قابلیت اجرا دارد. در گذشته، قبل از استفاده از فناوری‌های بیومتریک به شکل پیشرفته کنونی، در تمامی سیستم‌های کنترل ورود و خروج افراد از کارت و رمز عبور (کد) بهره گرفته می‌شد. این دو روش، جز راهکارهای بسیار ساده و ارزان به شمار می‌آمدند که هنوز هم به تنهایی یا به همراه سایر روش‌ها به کار گرفته می‌شوند.
بیومتریک‌ها نسبت به دیگر راهکارها، امنیت بیشتری را به همراه دارند. شناسه‌های بیومتریک از جمله اثر انگشت، تشخیص چهره، اسکن کف دست و عنبیه، نقش بسیار مهمی در احراز هویت و شناسایی افراد ایفا می‌کنند. به همین دلیل، در بیشتر سیستم‌های کنترل تردد جدید، یک یا چند فناوری بیومتریک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امروزه بیشتر افراد دارای گوشی هوشمند می‌باشند. فناوری‌های مبتنی بر موبایل مانند NFC و Bluetooth و فناوری نوظهوری مانند Qr Code نیز به خوبی در سیستم کنترل تردد هوشمند به کار برده می‌شوند. بنابراین، این راهکارها با هزینه‌های مناسب‌تر، قابلیت پیاده‌سازی در سیستم‌های کنترل دسترسی را دارند.
از روش احراز هویت ترکیبی هم می‌توان برای اعطاء یا سلب مجوز دسترسی بهره برد. به عنوان مثال، سیستم برای صدور مجوز ورود، ابتدا کارت را می‌خواهد و پس از شناسایی کارت، اثر انگشت یا تشخیص چهره را شناسایی می‌کند. در این سیستم‌ها، اگر تمامی روش‌های احراز هویت تنظیم شده با موفقیت طی شوند، مجوز ورود و دسترسی صادر می‌شود. اگر فردی توسط یک روش از چند روش شناسایی نشود، اجازه ورود نخواهد داشت. احراز هویت ترکیبی زمان بیشتری از شما می‌طلبد و ممکن است در تعداد زیاد پرسنل و ترافیک زیادی ایجاد کند، اما امنیت بیشتری برای سازمان ارائه می‌دهد. به همین دلیل، می‌توان از این روش برای اماکنی که نیاز به امنیت بالاتری دارند، استفاده نمود.

جمع بندی نهایی

در این بخش با انواع سیستم‌های کنترل تردد و عمکرد آنها آشنا شدیم و نکات مهم در طراحی و پیاده سازی یک سیستم کنترل تردد هوشمند را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین