راه های کنترل زمان

راه های جلوگیری از هدر رفتن زمان

اغلب افراد هیچ زمان بندی خاصی برای یک روز خود ندارند و بدون ثبت برنامه ریزی زمانی نمی توانند متوجه شوند که چه میزان از ساعات روز خود را بیهوده تلف کرده اند. محققین پیشنهاد می کنند برای اینکه بتوانید برای یک روز خود برنامه ریزی منظمی داشته باشید.

همه افراد حتی کسانی که برای زندگی خود برنامه ریزی های منظمی دارند، روزانه زمان های زیادی را بیهوده تلف می کنند (زمان هایی مانند منتظر بودن برای مترو یا اتوبوس یا زمان هایی که در ترافیک به سر می برند و غیره).

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش روزافزون علم می توان به وسیله ابزارها و نرم افزارهای همراه برای این موقعیت ها هم برنامه ریزی خوبی داشت.

راه های کنترل زمان

در این مقاله سعی داریم برای جلوگیری از هدر رفتن زمان، شما را با نکاتی آشنا کنیم :

برای زمان های خود برنامه ریزی مشخص داشته باشید

اغلب افراد هیچ زمان بندی خاصی برای یک روز خود ندارند و بدون ثبت برنامه ریزی زمانی نمی توانند متوجه شوند که چه میزان از ساعات روز خود را بیهوده تلف کرده اند.

محققین پیشنهاد می کنند برای اینکه بتوانید برای یک روز خود برنامه ریزی منظمی داشته باشید.

بعد از اتمام یک روز خود، تمام کارهایی که طی آن روز انجام داده اید را روی کاغذ بنویسید.

در روزهای آینده کم کم متوجه می شوید که چه مقدار زمان برای انجام هر کاری صرف کرده اید و چه زمان هایی را بیهوده تلف کرده اید.

راه های کنترل زمان

راه های کنترل زمان

در طول روز انرژی خود را تقسیم کنید

اکثر مردم صبح ها انرژی بیشتری دارند و گمان می کنند باید همه کارهای مهم و پر انرژی خود را صبح ها انجام دهند، در صورتی که اگر از همان صبح زمان خود را برای کار کردن به بازه های ۹۰ دقیقه ای تقسیم کنند در پایان روز با خستگی مفرط و بی حوصلگی شدید مواجه نخواهند شد.

انرژی بدن باید در طول روز تقسیم شود تا بازدهی کارها بالا رود.

با این کار شما هم از تمام روز خود برای پیش بردن کارها استفاده کرده اید هم پایان روز احساس بهتری دارید.

برای برانگیختن انگیزه های خود تلاش کنید

هر فردی در زندگی خود اهداف خاصی را دنبال می کند. برخی شهرت، برخی پول و ثروت، برخی موفقیت در علم و غیره.

شما هر هدفی را که در زندگی خود دنبال می کنید باید همیشه جلوی چشم خود قرار دهید تا مبادا در مواجه با مشکلات و سختی ها از هدف خود فاصله بگیرید.

برای مثال اگر هدفتان خرید یک خانه بزرگ است عکسی از آن تهیه کنید و مدام این عکس را جلوی چشم خود قرار دهید تا همیشه انگیزه خرید خانه بزرگ در ذهن شما برانگیخته باشد و از رسیدن به آن دست نکشید.

از دیگران در کارها کمک بگیرید

اکثر افراد اینگونه تصور می کنند که همه کارها را فقط باید خودشان انجام دهند تا به بهترین شکل به اتمام برسد.

این تفکر موجب می شود که فرد زمان زیادی را صرف انجام کارها کند و برای کارهایی هم که تخصص و مهارت کافی ندارد مجبور است زمان زیادی را بگذارد تا خودش اون تخصص را فرا بگیرد و کار را به سرانجام برساند.

اگر این افراد کارها را تقسیم کنند و خودشان فقط کارهایی که در آن تخصص و مهارت دارند را انجام بدهند و ما بقی کارها که از حیطه توانایی آنها خارج است را به دیگر افراد متخصص بسپارند، هم در زمان انجام کار صرفه جویی کرده اند هم کار را به بهترین شکل ممکن انجام داده اند.

پس باید ابتدا به یک شناخت عالی از توانایی های خود دست یابید و سپس کار هایی که کمی از حیطه ی توانایی شما خارج است را به دیگر افراد متخصص واگذار کنید.

بروشورهای راهنمای استفاده از محصولات جدید را حتما بخوانید

بسیاری از افراد پس از خرید یک محصول جدید به جای اینکه زمان اندکی بگذارند و راهنمای استفاده از محصول را بخوانند ساعتها زمان خود را تلف می کنند تا نحوه استفاده از آن محصول را یاد بگیرند.

با خواندن دفترچه راهنمای محصولات هم از قابلیت های مختلف آنها مطلع می شوید هم زمان اندکی برای راه اندازه آن وسیله یا محصول صرف می کنید.

زندگی بزرگان را مطالعه کنید

همه افرادی که در زندگی خود به موفقیتی دست یافته اند برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی منظمی داشته اند تا به درجات بالا رسیده اند.

اگر فردی ابتدای راه است و قصد دارد به موفقیت های بزرگی دست یابد باید روند زندگی بزرگان را مطالعه کند و سبک زندگی آنها را الگوی خود قرار دهد.

برای مثال اگر فردی قصد تحصیل در مراحل بالا را دارد باید از برنامه ریزی استادان بزرگ خود استفاده کند و از تجربه آنها برای رسیدن به موفقیت کمک بگیرد و آنها را یادداشت کند تا فراموش نشود.

برای مشاهده صفحه اصلی سایت به لینک زیر مراجعه نمائید :

دستگاه حضور و غیاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین