Smart door control

مدیریت هوشمند کنترل درب

یکی از بخش‌هایی که همیشه کنترل دسترسی برای آن حائز اهمیت است، درب ورودی ساختمان می‌باشد. با توجه به اینکه تردد افراد از این درب‌ها برای ساختمان‌ها یا ارگان های مهم، دارای اهمیت می‌باشد، پس نیاز به یک مدیریت هوشمند احساس خواهد شد.

اصولاً برای کنترل انواع درب‌ها در سازمان‌ها و مجموعه‌های حفاظتی از یک مدیریت عالی و مطلوب استفاده می‌شود. با استفاده از این مدیریت می‌توان ورود و خروج افراد را تحت نظر داشت و  با برنامه‌ریزی بر روی عبور و مرور آن مدیریت بهینه را اعمال کرد. با روی کار آمدن درب هوشمند کنترل تردد خیلی راحت‌تر گشت، اما هنوز هم با استفاده از درب‌های معمولی دغدغه مدیریت آنها وجود دارد. در این مطلب قصد داریم تا در مورد مدیریت هوشمند کنترل درب‌ها به خصوص در سازمان‌ها بیشتر سخن گفته و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

منظور از مدیریت هوشمند کنترل در سازمان چیست

یکی از بخش‌هایی که همیشه کنترل دسترسی برای آن حائز اهمیت است، درب ورودی ساختمان می‌باشد. با توجه به اینکه تردد افراد از این درب‌ها برای ساختمان‌ها یا ارگان های مهم، دارای اهمیت می‌باشد، پس نیاز به یک مدیریت هوشمند احساس خواهد شد. اصولاً این مدیریت با نظارت مدیر مجموعه بر روی دستگاه‌های مورد استفاده در ثبت ترددها صورت خواهد گرفت. با بکارگیری مدیریت هوشمند درب‌ها از ورود افراد غیر مجاز به این بخش‌ها جلوگیری به عمل می‌آید. البته این مدیریت با به کارگیری راهکارهایی جهت ثبت تردد افراد و ورود اشیا مجاز صورت می‌گیرد.

هدف از مدیریت هوشمند کنترل درب سازمان

در ابتدای کار باید هدف از کنترل درب‌های ورودی سازمان‌ها تعیین گردد. هدف اصلی و اساسی آن است که افراد مجاز، به یک محدوده‌ی مشخص وارد شوند و از تردد افراد غیرمجاز در آن محدوده جلوگیری به عمل آید. همچنین برای محاسبه حقوق و دستمزد افراد، نیاز به ثبت ورود و خروج پرسنل از درب خواهد بود. این درب‌ها می‌توانند درب ورودی اتاق سرور سازمان، درب ورودی سازمان یا یک اتاق پرسنلی یا هر منطقه حساس دیگر باشند.

انواع راه حل‌های مدیریت هوشمند کنترل درب یک سازمان

برای مدیریت درب‌های یک سازمان به صورت هوشمند، باید از یک سری تجهیزات و راه حل‌ها بهره برد، که در ادامه مطلب به این راه‌حل‌ها به همراه تجهیزات اشاره می‌کنیم.

استفاده از اکسس کنترل درب ورودی

اگر به درب اکثر مجموعه‌ها و سازمان‌ها دقت کرده باشید، متوجه شده‌اید که از یک سری دستگیره‌های خاص برای شناسی افراد استفاده می‌کنند، که این شناسایی از طریق کارت و اثر انگشت افراد انجام می‌گردد. این دستگیره‌های هوشمند، یک نوع اکسس کنترل‌های درب به حساب می‌آیند که به آن اکسس کنترل درب یا درب باز کن کارتی هم می‌گویند. با استفاده از اکسس کنترل از ورود افراد غیرمجاز جلوگیری کرده و امنیت را بالا می‌برید. همچنین ساعت ورود و خروج افراد هم ثبت می‌گردد.

نصب دستگاه حضور و غیاب درب ورودی

دستگاه‌های حضور و غیاب یک نوع اکسس کنترل بوده که به آن نرم افزار حقوق دستمزد اضافه می‌شود. در گذشته سیستم‌های کارتی دستگاه‌های حضور وغیاب رایج‌تر بودند، ولی در حال حاضر مدل‌های تشخیص چهره، اثر انگشتی، تشخیص عنبیه و اسکن کف دست استفاده می‌شوند. در ادامه مطلب به هر کدام اشاره مختصر می‌کنیم.

کنترل درب با اثر انگشت

این نوع دستگاه احراز هویت در کنترل دربف دارای یک اسکنر بوده که به ثبت و ضبط هر اثر انگشت از کاربران می‌پردازد. با استفاده از اثر انگشت هر پرسنل می‌توان اطمینان داشت که درصد خطای  آن خیلی کمتر بوده و راحت‌تر می‌توان تردد افراد را در نظر داشت.

کنترل درب با تشخیص چهره

این مدل از دستگاه کنترل هوشمند درب، دارای دوربین‌هایی با وضوح تصویر بالا است که ویژگی‌های فردی هر کدام از پرسنل را اسکن می‌کند. البته ممکن است درصد خطای این نوع دستگاه نسبت اثر انگشت کمی بیشتر باشد. یعنی با ماسک و عینک ممکن است خطایی ایجاد گردد. پس هر پرسنل باید همانطور که در ثبت چهره اقدام کرده، همانطور  در مقابل دستگاه ظاهر  شود.

کنترل درب با تشخیص عنبیه

در این روش، از دستگاه تشخیص عنبیه برای ثبت رفت و آمد افراد از درب به کار برده می‌شود. با ثبت عنبیه چشم می‌توان ساعت ورود و خروج پرسنل و کارکنان را از همان درب ورود کنترل کرد.

کنترل درب با اسکن کف دست

از دیگر راهکارهای مدیریت کنترل درب استفاده از دستگاه‌های حضور و غیاب اسکن کف دست است. در این روش مشخصات هندسی و رگ‌های خونی کف دست به خوبی شناسایی خواهد شد. پس میزان خطا احتمالی در آن خیلی کمتر خواهد بود. زیرا هویت هر شخص از طریق رگ‌های خونی و مشخصات هندسی او تشخیص داده می‌شود.

کنترل درب با دستگاه‌های ترکیبی

منظور از بکارگیری سیستم‌های ترکیبی به عنوان مثال استفاده از دستگاه احراز هویت اثر انگشت و تشخیص چهره با هم است. از این مورد در سازمان یا مجموعه‌هایی که مسئله حفاظتی و امنیتی آن مورد توجه است، استفاده می‌گردد.

وظیفه پرسنل در قبال مدیریت هوشمند کنترل درب سازمان

همانطور که پیشتر توضیح دادیم مدیر یک سازمان برای امنیت بیشتر و حفاظت از اموال و مدارک شرکت یا سازمان، اصولاً از دستگاه‌ها یا نرم افزارهای هوشمند استفاده می‌کند. هر کدام از پرسنل هم باید در قبال این تدابیر مدیریت، وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

  • اولین وظیفه: آنها همکاری با مدیریت در راستای ثبت و ضبط اطلاعات و ویژگی‌های شخصی خود بر روی هر کدام از دستگاه حضور غیاب چشمی، چهره، اسکن کف دست و اثر انگشت می‌باشد.
  • دومین وظیفه: پس از ثبت و ضبط هر کدام از اطلاعات خود، در صورت ورود و خروج از مجموعه و سازمان حتما از دستگاه استفاده کرده و یا رمز خود را به درستی وارد کنند.
  • سومین وظیفه: پیروی از قوانین و مقررات سیستم‌ها و نرم افزارهای نصب شده برای کنترل درب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین