palm scan

معرفی دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست

رگ ‌ها یا عروق خونی کف دست و انگشتان دست هر انسانی مختص به خود او می‌باشد. در این روش دستگاه اسکنر کف دست به وسیله نور مادون قرمز, عروق خونی را اسکن می‌کند و از الگوهای آن برای تشخیص و شناسایی افراد بهره می‌برد. این روش جز جدیدترین و البته سریع‌ترین روش‌ها می‌باشد.

دستگاه‌های حضور و غیاب بسیار متعدد هستند. یکی از آنها دستگاه حضور غیاب کف دست می‌باشد. این دستگاه یکی از سیستم‌های بیومتریک بدون تماس است، که برای ثبت ورود و خروج پرسنل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با استفاده از ویژگی‌های منحصربه‌فردِ رگ‌های خونی کف دست انسان، اقدام به شناسایی و ثبت تردد می‌کنند. در این محتوا قصد داریم شما را با تشخیص هویت به وسیله اسکن کف دست آشنا کنیم.

نحوه عملکرد تکنولوژی شناسایی از طریق اسکن کف دست

کف دست هر انسانی یک سری ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی را دارا می‌باشد. به وسیله همین ویژگی‌ها می‌توان به شناسایی افراد پرداخت. ذکر این نکته لازم است که مشخصات کف دست راست انسان با کف دست چپ با هم متفاوت خواهد بود. فناوری اسکن کف دست انسان با نام‌های palm و vein شناخته می‌گردد. احراز هویت توسط این تکنولوژی به دو روش انجام می‌گردد که در ادامه به صورت مختصر آنها را شرح می‌دهیم.

اسکن اطلاعات هندسی کف دست

در این روش کلیه مشخصات هندسی شامل خطوط و نقوش روی کف دست اسکن می‌گردد. این روش شبیه به اسکن اثر انگشت عمل خواهد کرد و برای شناسایی حتما باید کف دست روی حسگر مخصوص دستگاه قرار گرفته باشد.

اسکن اطلاعات عروقی خونی کف دست(vein)

رگ ‌ها یا عروق خونی کف دست و انگشتان دست هر انسانی مختص به خود او می‌باشد. در این روش دستگاه اسکنر کف دست به وسیله نور مادون قرمز, عروق خونی را اسکن می‌کند و از الگوهای آن برای تشخیص و شناسایی افراد بهره می‌برد. این روش جز جدیدترین و البته سریع‌ترین روش‌ها می‌باشد. دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست که عروق خونی را اسکن می‌نماید خیلی دقیق‌تر از روش‌های قبلی است. زیرا آلودگی و جراحت‌های سطحی بر روی کف دست، در شناسایی و تشخیص آن اثری نخواهد داشت. فقط کافی است که دست از فاصله نزدیک در مقابل دوربین دستگاه قرار گیرد تا سیستم در کسری از ثانیه تاثیر آن را شناسایی نماید.

ویژگی‌های دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست

در سیستم‌های تطبیق عروقی با استفاده از منحصربه ‌فرد بودن الگوهای سیاهرگی در هر فرد، اقدام به احراز هویت می‌کند. این سیاهرگ‌ها از هر فرد به فرد دیگر متفاوت هستند. وریدها در زیر سطح پوست قرار گرفته‌اند. پس در دستگاه حضور غیاب اسکن کف دست، تقلب و یا جعل عملا غیر ممکن می‌گردد. از دیگر ویژگی‌های این سیستم آن است که بدون تماس می‌باشند، که همین امر آنها را نسبت به سیستم‌های لمسی خیلی بهش بهداشتی‌تر خواهد کرد. این ویژگی برای محیط‌های پر تردد و رفت و آمد بسیار حائز اهمیت است. اسکنرهای کف دست نسبت به برخی از فناوری‌های بیومتریک همانند تشخیص چهره از حریم خصوصی افراد بهتر محافظت می‌نمایند. زیرا در این مورد نمی‌توان نمونه‌ای را بدون اطلاع شخص ثبت و ضبط کرد.

مزیت‌های دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست

تشخیص کف دست شکلی قوی از فاکتور احراز هویت بیومتریک ذاتی به حساب می‌آید و امروزه در موارد بسیاری نظیر احراز هویت آنلاین در محل، امنیت خودرو، حضور و غیاب و کنترل تردد کارکنان، مورد استفاده هستند. در ادامه به صورت مختصر به مزایای آنها اشاره می‌کنیم.

بهداشتی بودن دستگاه

با وجود انواع ویروس‌ها به خصوص covid 19 راهکارهای احراز هویت بدون تماس، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد. این دستگاه همانند دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره و تشخیص عنبیه از روش‌های شناسایی بدون تماس است، که خیال شما را از نظر بهداشتی بودن راحت می‌کند.

دقت بالا در شناسایی

این روش، منظور احراز هویت از طریق اسکن عروق خونی دست، دقت بسیار بالایی دارد. در این حالت نرخ پذیرش کاذب FAR و نرخ رد کاذب FRR  خیلی پایین‌تر است. در این سیستم شناسایی نمونه‌های اشتباهی خیل پایین‌تر می‌باشد.

راحتی در استفاده برای کاربر

یکی دیگر از مزیت‌های دستگاه‌های حضور و غیاب اسکن کف دست، راحتی کاربران در استفاده از آن‌ها می‌باشد. یک فرضیه که در مورد سیستم احراز هویت وجود دارد، آن است که هر چقدر دقت احراز هویت بیشتر باشد، سخت گیری هم در شناسایی افزایش پیدا می‌کند. دستگاه حضور غیاب کف دست به دلیل دقت بالا، کاربران را اذیت نمی‌کند. چه بسا در موارد بسیار زیادی سرعت شناسایی این فناوری بیشتر از سایر بیومتریک‌ها می‌باشد.

ایمن بودن

اسکن کف دست نسبت به کارت، رمز و بیومتریک‌های دیگر مانند اثر انگشت و تشخیص چهره خیلی کمتر دچار جعل و تقلب می‌شود. زیرا این روش جدیدتری نسبت به دیگر راهکارها خواهد بود. از طرف دیگر چون عروق خونی پنهان در کف دست هستند و تنها با اسکن کف دست می‌توان به تصویر آنها دست پیدا کرد، پس جعل، تقلب و سوء استفاده از آنها تقریباً غیرممکن خواهد بود.

حفظ حریم خصوصی افراد

فناوری تشخیص هویت افراد از طریق اسکن کف دست، از بیومتریک‌های دیگر همانند تشخیص چهره و اثر انگشت خصوصی‌تر بوده و حریم خصوصی افراد را رعایت می‌نماید. چهره افراد و مشخصات آنها به وسیله دوربین‌های تشخیص چهره که در اماکن عمومی وجود دارند، اسکن می‌گردد. سپس اطلاعات آنها در اختیار نهاد و دولت‌ها قرار می‌گیرد، اما اطلاعات اسکن کف دست به این راحتی قابلیت دسترسی نخواهد داشت.

پایدار بودن اطلاعات کف دست

همانطور که پیشتر هم اشاره نمودیم، عروق خونی داخل بدن انسان ها هستند، پس مانند اثر انگشت در اثر سرما و یخبندان تغییر شکل و حالت نخواهند داد و دچار تغییر و تحول نمی‌شوند. به همین دلیل از آن به عنوان گزینه‌های معتبر و پایدار یاد می‌کنند.

تعریف کردن دو نمونه برای یک شخص

یکی دیگر از مزیت‌هایی که برای این نوع دستگاه حضور و غیاب در نظر گرفته شده آن است که شما می‌توانید برای هر فرد دو نمونه مشخص نمایید. زیرا همانطور که عروق خونی دست چپ و راست با هم فرق دارند، پس به عنوان دو نمونه مجزا می‌توانند به کار روند.

معرفی دستگاه حضور و غیاب کف دست palm 160

این دستگاه یک سیستم حضور و غیاب با طراحی زیبا از شرکت zkteco می‌باشد که با اثر انگشت و کف دست به خوبی کار می‌کند. حافظه ذخیره سازی دستگاه چیزی حدود ۶۰۰ نمونه کف دست، ۳۰۰۰ نمونه اثر انگشت و ۱۰۰۰ رکورد می‌باشد. ارتباط و تخلیه اطلاعات دستگاه حضور غیاب اسکن کف دست و اثر انگشتی palm 160 به وسیله دو پورت usb امکان پذیر خواهد بود.

معرفی دستگاه حضوروغیاب اسکن کف دست pface 202

دستگاه حضور و غیاب اسکن کف دست pface یک سیستم سه کاره(اثر انگشت، اسکن کف دست و تشخیص چهره،) به حساب می‌آید. این دستگاه توسط شرکت زد کی تکو تولید شده و دارای حافظه‌ای برای ذخیره سازی با ۶۰۰ نمونه کف دست، ۲۰۰۰ نمونه اثر انگشت، ۱۲۰۰ الی ۳۰۰۰ چهره و ۱۰۰ هزار رکورد است. همچنین دو پورت شبکه و usb و قابلیت نصب wifi هم بر روی آن وجود دارد.

تفاوت دستگاه حضور و غیاب چهره با کف دست

تفاوتی که میان این دو سیستم وجود دارد آن است که در تشخیص چهره نیاز به مشارکت‌های فعال کاربران نیست. یعنی نیاز نیست که چهره فرد حتماً ثابت مقابل دوربین نگه داشته شود. الگوریتم‌های جدید در شناسایی چهره، حتی افراد در حال حرکت را از فواصل دورتر شناسایی می‌کند. اما در فناوری شناسایی کف دست باید حتماً شخص دست خود را در فاصله نزدیک یعنی کمتر از ۰.۵ متر در مقابل دوربین قرار دهد.

ممنون که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردید. برای اطلاع از قیمت انواع دستگاه های حضور و غیاب، می توانید به صفحه لیست قیمت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین