تخلیه اطلاعات

دستگاه حضور و غیاب چگونه کار میکند؟ (نحوه ثبت و تخلیه اطلاعات)

برای تخلیه اطلاعات نیاز است که حتماً دستگاه یا کامپیوتری باشد که با نرم افزار حضور و غیاب ارتباط برقرار کند. این ارتباط اصولاً به وسیله درگاه‌هایی نظیر وای فای usb, و شبکه سیمی انجام می‌شود.

در شرکت‌های مختلف و به خصوص شرکت‌های بزرگ، دستگاه‌های ثبت ورود و خروج، نقش اساسی دارند. این دستگاه‌ها در اشکال مختلفی همانند کارت، اثر انگشت، تشخیص چهره و غیره موجود هستند. استفاده و بکارگیری از دستگاه حضور غیاب حتی در کسب و کارهای کوچک و با تعداد پرسنل کم و محدود هم پیشنهاد می‌گردد. در این میان سوال این است که دستگاه حضور غیاب چگونه کار می‌کند یا نحوه تخلیه اطلاعات دستگاه حضور غیاب چگونه است؟ در این محتوا تلاش کرده‌ایم به بررسی چگونگی و نحوه ثبت و تخلیه اطلاعات در دستگاه حضور و غیاب بپردازیم.

دستگاه حضور و غیاب چیست؟

دستگاه حضور و غیاب به دستگاه ثبت ورود و خروج افراد، ثبت ساعت حضور و غیاب و دستگاه ساعت زنی معروف است. این دستگاه یک دستگاه الکترونیکی است که به راه‌های مختلفی ورود و خروج کارکنان را ثبت و در حافظه خود ذخیره می‌نماید. این اطلاعات اصولا برای محاسبه کارکرد و دستمزد پرسنل مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع دستگاه حضور غیاب بخشی از سیستم حضور غیاب است که در کنار یک نرم افزار، اطلاعات ورود و خروج پرسنل را جمع‌آوری کرده و پس از انجام پردازش‌های لازم، گزارش های کاربردی را در اختیار کارفرما قرار می‌دهد.

انواع دستگاه حضور و غیاب

دستگاه‌های ساعت زنی یا همان حضور و غیاب در انواع مختلف و متعددی عرضه می‌گردند، که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

 • کارتی
 • اثر انگشت
 • تشخیص چهره
 • تشخیص عنبیه
 • اسکن کف دست

نحوه عملکرد دستگاه حضور و غیاب

اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم که دستگاه حضور غیاب چگونه کار می‌کند، می‌توانیم مراحل زیر را برای آن عنوان کنیم. در ابتدا تنظیمات مورد نیاز را بر روی دستگاه اعمال کنید. سپس کاربران را بر روی دستگاه ساعت زنی معرفی و ثبت نمایید. پس از این مراحل، تردد بر روی دستگاه ثبت می‌شود. در آخر دستگاه اطلاعات را کسب کرده و به نرم افزار انتقال می‌دهد تا بتواند به راحتی افراد را شناسایی کند.

انجام تنظیمات دستگاه حضور و غیاب

برای استارت کار با دستگاه حضور و غیاب باید نسبت به درست بودن تنظیمات آن اطمینان حاصل نمایید. پس برای این اطمینان مراحل زیر را بررسی کنید:

 1. تاریخ و ساعت دستگاه را چک کنید که به صورت اصولی تنظیم شده باشد.
 2. از مهم‌ترین اموراتی که قبل از شروع کار با سیستم حضور و غیاب باید انجام دهید، این است که حتما یک کاربر را به عنوان مدیر روی آن تعریف نمایید تا افراد متفرقه و دیگر کاربران به راحتی نتوانند به تنظیمات و منو دستگاه دسترسی داشته باشند.
 3. قبل از معرفی کاربران به روی دستگاه، در ابتدا یک لیست از پرسنل تهیه کنید و به هر کدام یک شماره پرسنلی اختصاص دهید.
 4. در آخر نوبت به معرفی و شناسایی کاربران بر روی سیستم می‌رسد. در این حالت باید سمت کاربران در منو وارد شده و گزینه کاربر جدید را انتخاب نمایید. سپس روش مورد نظر برای شناسایی افراد نظیر کارت، انگشت، چهره و غیره را انتخاب کنید.
 5. شماره کاربران را یکی یکی وارد کرده و هر کدام از اثر انگشت و چهره را مطابق با راهنمایی دستگاه تعریف نمایید.

چگونگی معرفی کاربران بر روی دستگاه حضور و غیاب بیومتریک

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آید که معرفی کاربران بر روی این دستگاه چگونه انجام می‌شود؟ در ابتدا باید آنها را بر روی دستگاه تعریف کنید که به این کار اصطلاحا ثبت نام کاربر یا Enrollment  گفته می‌شود. برای انجام این کار، کاربر باید انگشت خود را بر روی سنسور قرار دهد یا این که روبروی دوربین تشخیص چهره می‌ایستد. برای اینکه پروسه ثبت نامِ شناسه‌ی بیومتریک به خوبی طی گردد، باید مراحل زیر انجام شود.

 • اسکن اثر انگشت و چهره به وسیله سنسور اثر انگشت یا دوربین تشخیص چهره
 • یافتن ویژگی‌های منحصر به فردِ عضو اشخاص
 • سوئیچ ویژگی‌های یافت شده به الگو و کد
 • ذخیره کردن الگوها در حافظه‌های سیستم

مراحل ثبت تردد در دستگاه‌های بیومتریک

در چگونگی استفاده و نحوه کار دستگاه حضور غیاب، باید پس از انجام تنظیمات و معرفی کاربران نوبت به ثبت تردد در دستگاه حضور و غیاب برسد.

اولین مرحله در ثبت تردد دستگاه بیومتریک آن است که شناسه بیومتریک به وسیله دوربین یا سنسور اسکن گردد. بعد از اینکه تصویرها گرفته شد، ویژگی‌های شناسه بیومتریک به وسیله نرم افزارهای داخلی استخراج می‌گردد. ویژگی‌های استخراج شده با الگوهای موجود در حافظه مقایسه می‌شود؛ در صورتی که الگوی مشابه یافت گردید، عمل تطبیق انجام شده و تردد ثبت می‌شود.

تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب

منظور از تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب در واقع انتقال اطلاعات ورود و خروج ثبت شده‌ی روی دستگاه، بر روی نرم افزار حضور و غیاب و گزارش گیری آن است. اصولاً دستگاه، حافظه مشخصی برای ذخیره سازی داده‌های تردد دارد. پس باید در فاصله زمانی معینی تخلیه گردد، زیرا هر روزه ورود و خروج کارکنان در حافظه دستگاهِ حضور و غیاب ذخیره می‌شود. هر دستگاه حافظه ذخیره‌سازی مشخصی دارد. این اطلاعات باید به نحوی به نرم افزار حضور و غیاب منتقل گردد، که بتوان به راحتی به گزارش های مورد نظر، دسترسی داشت.

تجهیزات مورد نیاز در تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب

برای تخلیه اطلاعات نیاز است که حتماً دستگاه یا کامپیوتری باشد که با نرم افزار حضور و غیاب ارتباط برقرار کند. این ارتباط اصولاً به وسیله درگاه‌هایی نظیر وای فای usb, و شبکه سیمی انجام می‌شود. بعد از برقراری ارتباط به وسیله هر کدام از روش‌های نامبرده شده، اطلاعات دستگاه به کامپیوتر و نرم افزار حضور غیاب منتقل خواهد شد. پس از اینکه انتقال انجام شد، بعضی اصلاحات نظیر حذف ترددهای تکراری، ثبت ترددهای فراموش شده، ثبت ماموریت و مرخصی برای دستگاه انجام می‌گردد و در آخر در اختیار مدیریت یا مسئولین قرار می‌گیرد.

انواع دستگاه های حضور و غیاب با قیمت های مختلف؛ جهت اطلاع از قیمت انواع دستگاه، اینجا را کلیک نمایید. 

برای اطلاع از قیمت نرم افزار ویسمن در نسخه های مختلف و متناسب با نیاز کسب و کارتان به سایت ویسمن مراجعه نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست عناوین