کارمندان ایده ال

چگونه می توانیم کارمندان ایده آل استخدام کنیم؟

آیا استاندارد مشخصی برای کارمندان ایده آل وجود دارد؟

همه مدیران و کارفرمایان برای پیشرفت و توسعه کار شرکت و سازمان خود به کارمندانی خوش رفتار، دارای روحیه کاری قوی، پر انرژی و با انگیزه نیاز دارند.

کارمندانی که بتوانند به عنوان عضوی از گروه فعالیت کنند، به خوبی به مشتری رسیدگی کنند، به کارشان علاقه زیادی داشته باشند و نسبت به مدیران و کارفرمایانشان صادق  و وفادار باشند.

با وجود همه این تعاریف باید گفت که در واقع هیچ استانداردی برای استخدام کارمندان ایده آل در سطح جهانی وجود ندارد.

هرکدام از مدیران و کارفرمایان عقیده و نظر متفاوتی نسبت به کارمندان ایده آل دارند.

در یک سمینار استخدام، از مدیران شرکت ها و سازمان های مختلف درخواست شد تا خصوصیات کارمندان ایده آل خود را بیان کنند.

نتایج به دست آمده بسیار متفاوت بود.

برخی از آنها کارمندانی هم عقیده با خود را به عنوان یک کارمند ایده آل برشمردند، در حالی که عده ای دیگر کارمندانی با توانایی های کاملاً متفاوت با خویش را ترجیح دادند.

بعضی از مدیران به دنبال کارمندانی بودند که بتوانند مستقل فکر کنند و عده ای دیگر ترجیح می دادند کارمندانشان دقیقاً فعالیت های مشخصی را که سازمان معین کرده، دنبال کنند.

برخی از مدیران کارمندانی برون گرا و خوش برخورد را ایده آل دانستند، در حالی که برخی دیگر کارمندانی درون گرا که بتوانند به تنهایی کار کنند را ترجیح دادند.

در شرکتی که کارمندان می بایست به عنوان یک تیم کار گروهی انجام دهند، مهارت در کار تیمی یک قابلیت مهم برای مدیر آن شرکت تلقی شد، در حالی که سازمان هایی مانند مؤسسات نگهداری بیماران در منزل که باید کارکنانشان را به خانه های افراد بیمار و مسن بفرستند، به افرادی با روحیه مستقل نیاز داشتند تا بتوانند به تنهایی برای حل مشکلات خود تصمیم بگیرند.

مدیران مؤسساتی مانند استودیوهای طراحی، برای نوگرایی و خلاقیت ارزش زیادی قائل شدند و سازمان های دیگری مانند رستوران ها و فست فود و بانک ها، از کارمندان خود انتظار دارند دقیقاً دستورات و سیاست های کاری تعیین شده را دنبال کنند.

آیا مراجعه به دانشگاه های عالی برای دستیابی به متقاضیان کار با خصوصیات ایده آل کافی است؟

ممکن است تصور کنید مراجعه به دانشگاه ها و مراکز عالی راهی برای دستیابی به بهترین متقاضیان است، اما لزوماً این‌طور نیست.

برای مثال زمانی که  KFC(کمپانی مرغ سوخاری کنتاکی) قصد استخدام مدیر را داشت، معلوم شد که دانشجویان دانشگاه های معتبر علاقه چندانی به شغل های مدیریتی این گونه رستوران ها را ندارند.

در واقع آن‌ها وقتی به سراغ دانشجویان دانشگاهای معتبر در رشته مدیریت مهمانداری مراجعه کردند به این نتیجه رسیدند که این دانشجویان به مدیریت رستوران به عنوان هدف نهایی خود نگاه نمی کنند.

در عوض آن‌ها دریافتند که کالج های محلی با دانشجویان غیر سنتی (دانشجویان مسن با سابقه کاری قوی) بهترین محل برای استخدام کارمندان می باشد. آن ها از دانشگاه های درجه دو استخدام های بسیار موفقی داشتند.

بررسی مجدد فرهنگ سازمانی و اطمینان از هماهنگی آن بین کارکنان سازمان

برای شناسایی فرهنگ سازمانی خود، بررسی کنید که اصولاً “ما که هستیم؟”، “یه چه کاری مشغول هستیم؟” و “آن کار را چگونه انجام می دهیم؟”.

سپس پاسخ خود را با همکارانتان در میان بگذارید تا متوجه شوید برداشتتان صحیح بوده است یا خیر.

همچنین می توانید با راه اندازی یک گروه تمرکزی برای بررسی این مسأله و یا برگزاری جلسه با کارمندان، فرهنگ سازمانی خود را شناسایی کنید.

نکته جالب اینجاست که کارمندان بایگانی، کارمندان پشت گیشه و مشتریان هر کدام به سازمان با دید متفاوتی نگاه می کنند.

برای مثال در سازمانی ارزش های بنیادی را از طریق گردهمایی کارمندان و ناظران و پرسش در مورد اینکه سازمان برای کدام رفتارها ارزش قائل می شود، مشخص کردند.

از این گروه سوال شد :” کارمندان ایده آل سازمان، ارزش های سازمانی را با چه عمل یا گفتاری به نمایش می‌گذارند؟ “.

این سازمان پس از یک سری بحث های مدیریتی، توانست لیستی از ارزش های سازمانی خود را که به عنوان ابزاری در انتخاب کارمندان و مدیریت عملیات بکار می رود، تهیه کند.

پیگیری این روند باعث شد سازمان مذکور هم بتواند کارمندانی هماهنگ با ارزش هایش انتخاب کند و هم رفتاری که می‌خواهد از کارمندانش ببیند را در آن‌ها تقویت نماید.

پس توجه کنید که برای بدست آوردن کارمندان ایده آل روش خاص وجود ندارد.

ابتدا فرهنگ سازمانی خود را بشناسید و بر اساس آن کارمندانی مناسب انتخاب کنید.

لیست قیمت دستگاه حضور و غیاب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.