مسئولیت پذیری کارمندان

راه حل هایی برای رفع بی انضباطی و بی مسئولیتی کارمندان

مسئولیت پذیری کارمندان

برای شروع این مقاله لازم است در ابتدا مطلبی را متذکر شویم.

کارمندان یک شرکت شباهت بسیاری به مشتریان آن شرکت دارند، شاید این مطلب کمی تعجب آور باشد ولی در واقع یک سازمان و یا یک شرکت موقعیت شغلی خود را به کارمندش می فروشد و در ازای آن تخصص و مهارت آن فرد را کسب می کند.

مسئولیت پذیری کارمندان

مسئولیت پذیری کارمندان

یک قانون کلی برای ارتباط با مشتریان وجود دارد و آن این است که هرچه با مشتری رفتار بهتری داشته باشید طولانی مدت می توانید با وی قرارداد ببندید و سود خوبی کسب کنید.

این قانون در ارتباط با کارمندان یک شرکت نیز صدق می کند. هرچه رابطه بهتری با کارمند خود داشته باشید

بهتر می توانید از تخصص و مهارت وی بهره مند شوید.

با این وجود کارمندانی هم وجود دارند که با بی انضباطی و بی مسئولیتی خود برای شرکت و یا سازمان دردسر آفرین می شوند. می خواهیم ببینیم چگونه می توانیم با این کارمندان رفتار کنیم !!!

راه حل های مقابله با بی انضباطی و بی مسئولیتی کارمندان :

قدم اول

برای مقابله با این افراد این است که بررسی دقیقی از نوع مدیریت خود داشته باشید.

برای مثال اگر مدیر یک مجموعه، دانش و مهارت لازم را برای مدیریت کارکنان نداشته باشد و منضبط و مسئولیت پذیر نباشد، خود می تواند باعث بوجود آوردن بی انضباطی و بی مسئولیتی در کارمندان شود.

همچنین اگر مدیر کم و کاستی در اداره کارکنان داشته باشد نیز می تواند موجب بی مسئولیتی کارمندان شود.

بناربراین باید ابتدا خوب فکر کنید تا متوجه شوید مشکل از کجاست؟ برای فهمیدن این مطلب لازم است جلساتی با کارمندان خود داشته باشید و با لحنی دوستانه و کاملا مؤدبانه با آن ها صحبت کنید و علت بی انضباطی و یا بی مسئولیتی این افراد را جویا شوید، اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مشکل از جانب شما نباشد و مدیریت شما کم و کاستی هایی نداشته باشد که باعث بی انضباطی یا بی مسئولیتی کارمندان شود.

قدم دوم

قدم دوم ارزیابی عملکرد کارکنان می باشد. این مطلبی بسیار مهم و ضروری است و باید توجه ویژه ای به آن شود و با دقت  زیادی عملکرد کارمندان ارزیابی و بررسی شود.

برای برقراری عدالت در سنجش و ارزیابی عملکرد کارمندان، باید این ارزیابی دو طرفه و به صورت دوستانه باشد و هم مدیران کارمندان خود را ارزیابی کنند هم کارکنان بتوانند عملکرد مدیران خود را بسنجند.

این رویکرد باعث می شود کارمندان دیدگاه بهتری نسبت به مدیران خود پیدا کنند و دیگر دلیلی برای بی مسئولیتی و کناره گیری آن ها از وظایفشان وجود نخواهد داشت.

نظم و انضباط کارکنان

نظم و انضباط کارکنان

قدم سوم

قدم سوم برای ایجاد انگیزه در کارکنان این است که به آن ها اجازه تصمیم گیری بر اساس سطح مسئولیتشان داده شود و همین امر موجب می شود که همکاری و مشارکت بهتر و بیشتری بین کارمندان صورت گیرد و همگی با تعامل با یکدیگر در جهت پیشبرد شرکت و سازمان گام بر دارند.

اگر کارکنان در برخی از تصمیم گیری های شرکت که در حوزه تخصصی فعالیتشان است مشارکت کنند با کاهش چشمگیر اختلاف نظر میان مدیران و کارکنان روبرو می شوید.

در کل تقسیم منظم مسئولیت ها بین مدیران و کارمندان باعث انگیزه کاری بیشتری در کارکنان خواهد شد.

قدم آخر

قدم آخر و درواقع مهمترین مسئله نحوه درست استخدام کارمند و انتخاب درست افراد برای موقعیت های متفاوت است.

اگر افراد برای پست های مختلف درست گزینش شوند و متناسب با حرفه و تخصص و علاقه ای که دارند استخدام شوند به طور قطع و یقین انگیزه کاری آنها بیشتر می شود و با تمام توان به فعالیت در موقعیت شغلی خود می پردازند اما اگر کارمندی از موقعیت شغلی خود راضی نباشد به زودی از آن دلسرد می شود و کناره می گیرد.

برای مشاهده صفحه اصلی سایت به لینک زیر مراجعه نمائید :

دستگاه حضور و غیاب

برای مشاهده سایر مقالات وارد لینک زیر شوید :

وبلاگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.