افزایش کارآیی کارکنان

چهارنکته طلایی برای افزایش کارآیی کارکنان

ایجاد انگیزه در کارکنان با هدف غنی سازی شغلی

ابتدا بهتر است بدانیم غنی سازی شغلی چیست ؟ غنی سازی شغلی ابزاری مدیریتی است برای تغییر شغل کارمندان در جهتی که بیشتر به صورت چالشی و کمتر تکراری باشد. هدف مدیران از غنی سازی شغلی در واقع برای ایجاد احساس رضایت بیشتر کارمند در همان شغلی است که در حال حاضر در آن مشغول به کار هستند. نتیجه این غنی سازی شغلی برای سازمان، افزایش کارایی کارمندان و در نتیجه کاهش نرخ خروج از سازمان خواهد بود.

یکی از مهمترین عواملی که سبب افزایش کارآیی کارکنان می شود، وجود هویت شغلی است. علی رغم این واقعیت که هیچ طراحی شغلی ایده آلی وجود ندارد، طبق شواهد بسیاری چهار ویژگی عمومی وجود دارد که مورد پسند اکثر انسان ها قرار می گیرد.

هر چقدر با استفاده از این ویژگی ها در جهت غنی سازی شغلی کارمندان خود گام بردارید، احتمال اینکه آن‌ ها شغل خود را دوست داشته و برای کارایی بیشتر انگیزه پیدا کنند، افزایش می یابد.

پیشنهاد های زیر، چالش هایی هستند که سبب افزایش کارایی کارکنان می گردد.

برای افزایش کارآیی کارکنان فعالیت ها را ترکیب کنید

مدیران باید بکوشند کار های خورده ریز و پراکنده را با هم ترکیب کرده و فعالیت ها و وظایف بزرگتر و جدیدتری خلق کنند. بدین ترتیب، کارکنان می توانند کارهای متنوع بیشتری انجام داده و مهارت ها و توانایی های خود را بهتر به نمایش بگذارند و در نهایت نیز کاری انجام دهند که هویت و معنی مشخصی داشته باشد و بتوانند آن را برای دیگران توضیح دهند. با این کار حس مالکیت کارمند به کار خود افزایش یافته و باعث می شود هر فردی شغل خود را مهم و با معنی احساس کند. نهایتأ این امر منجر به افزایش کارآیی کارکنان می گردد.

فرض کنید در یک کارخانه شیشه سازی، گروهی از کارکنان فقط مسئول شیشه های آزمایشگاهی هستند. بخش های دیگر سایر محصولات را تولید می کنند. می توان با ترکیب فعالیت ها و اجازه دادن به کارکنان برای فعالیت هم زمان در بخش های مختلف تولیدی، انگیزه ایجاد کرد و سبب افزایش کارآیی کارکنان گردید.

اجازه دهید کارکنان با مشتریان خود ارتباط داشته باشند

مشتری کسی است که از کالا یا خدمات تولید شده توسط کارمند شما استفاده می کند. مشتری ممکن است فرد یا گروهی در بیرون یا داخل سازمان باشد. هر کجا که ممکن است، بگذارید کارکنان با مشتریان خود در ارتباط مستقیم باشند. این کار ضمن افزایش جذابیت و تنوع فعالیت ها، موجب می شود که هرکس مستقیماً در مورد کارایی و عملکرد خود بازخورد دریافت کند. در این شرایط کارمند نسبت به کار خود احساس مالکیت می کند.

در یکی از شرکت های تولید کننده ماشین های کشاورزی در آمریکا، کارگران خط تولید به همراه تیم فروش، به محل مشتریان مراجعه می کنند. کارگران شرکت محصولات را بهتر از کارمندان بخش فروش می شناختند و در مسافرت های کاری و گفتگو با کشاورزان، مشکلات و نیاز های مشتریان را بهتر درک می‌کردند. طبیعی است در شرایط جدید آن‌ها خود را بیشتر با شغلشان در ارتباط می دیدند و بدین ترتیب سبب افزایش کارآیی کارکنان گردید.

شغل ها را به صورت عمودی توسعه دهید

توسعه عمودی شغل ها باعث می شود کارکنان در زمینه هایی توانایی و اختیار پیدا کنند که قبلاً در انحصار مدیرشان بوده است. با استفاده از این روش بخشی از فاصله بین جنبه های اجرایی کار و جنبه های نظارتی کار پر شده و موجب افزایش اختیار کارکنان می گردد. استفاده از تیم های خودگردان، برای توسعه عمومی شغل ها مؤثر است.

در کارخانه ای برای تولید ورق گالوانیزه در کلیولند، مدیریت تمام مجموعه به تیم های خود گردان واگذار شده است. تیم های خودگردان، خودشان کار استخدام را مدیریت کرده و برنامه ریزی های کاری را انجام می دهند. همچنین برای خود اهداف تولید تعیین کرده و چهارچوب هایی برای پرداخت و پاداش (بر اساس مهارت ها) تدوین می کنند. اخراج کارکنان نیز بر اساس تصمیم گیری همین تیم ها صورت می گیرد.

مسیر هایی برای بازخورد ایجاد کنید

با دریافت بازخورد نه تنها کارکنان متوجه می شوند که کارایی آن‌ها در چه حد است، بلکه می توانند روند تغییر مهارت ها و توانایی های خود را درک کنند. همچنین متوجه می شوند که آیا کارآیی آن‌ها رو به ضعف بوده یا بهبود و یا در سطح ثابتی باقی مانده است.

اگر بخواهیم در مورد حالت ایده آل صحبت کنیم، بهتر است که کارمند شما بلافاصله پس از اینکه عمل خاصی را انجام داد، بازخورد مربوط به آن را هم دریافت کند، تا اینکه هر از چندی بازخورد کلی را به کارمند خود ارائه کند.

در کارخانه تولیدی موتور هواپیما در کارخانه جنرال الکتریک تعمیرکاران بلافاصله در مورد کیفیت کار خود بازیافت دریافت می کنند. اعضای هر تیم مسئول هستند تا در هر لحظه بازخورد های ضروری را به همکاران خود ارائه کنند. با این کار زمینه ارتقاء کیفیت عملکرد، فراهم می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.