انواع دستگاه حضور غیاب

انواع دستگاه های حضور غیاب

انواع دستگاه های حضور غیاب

انواع دستگاه های حضور غیاب

امروزه کنترل و نظارت بر کارکرد پرسنل برای مدیران شرکت ها و سازمانها و ادارات امری بسیار مهم و ضروری است.

کنترل و نظارت بر ورود و خروج کارمندان یکی از مواردی است که برای مدیران بسیار کارآمد است و حقوق کارمندان بر اساس اطلاعات دقیق ورود و خروج آنها محاسبه می شود.

با گسترش روزافزون تکنولوژی دستگاه‌های پیشرفته ای برای محاسبه زمان دقیق ورود و خروج کارمندان وارد بازار شده و این امکان به راحتی و با هزینه‌ بسیار کم در اختیار مدیران قرار گرفته ‌است.

نحوه کار دستگاه های حضور غیاب

نحوه کار این دستگاه ها به این صورت است که پس از نصب دستگاه و راه اندازی آن توسط شرکت های ارائه دهنده دستگاه های حضور و غیاب، کارمندان به هنگام ورود و خروج به محل کار خود، به این دستگاه مراجعه نموده و با توجه به نحوه کار دستگاه مربوطه و ابزار مخصوص به آن دستگاه، (مانند کارت‌های هوشمند, اثرانگشت, اسکن چهره و… ) ورود و خروج خود را ثبت می‌نمایند.

در ابتدای ورود دستگاه های حضور و غیاب به بازار پس از نصب، کارت هایی در اختیار کارمندان قرار میگرفت تا ورود و خروج خود را ثبت نمایند، اما امکان سوء استفاده از این کارتها توسط کارمندان وجود داشت به این صورت که کارتهای خود را به سایر همکارانی که زودتر به محل کار مراجعه می کردند می سپردند تا برایشان حاضری بزنند، اما پس از گذشت زمان اندکی با پیشرفت تکنولوژی برای جلوگیری از هرگونه تقلبی از قابلیت‌های بیومتریک انسان نظیر اثرانگشت، عنبیه چشم، چهره و… بهره جستند که سهولت بیشتری نیز برای کارمندان به همراه داشت.

در ادامه مطلب به انواع دستگاه های حضور و غیاب اشاره می کنیم :

تکنولوژی کارت هوشمند

امروزه تکنولوژی کارت هوشمند (Smart Card) تحول عظیمی در حوزه سیستم‌های کاربردی روزمره انسانها بوجود آورده است.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این تکنولوژی دو امر مهم امنیت و همراه بودن است.

این تکنولوژی کاربردهای گسترده ای در اکثر زمینه‌ها در سطح دنیا دارد که این کاربردها روز به روز در حال افزایش است.

مراکز بسیاری از جمله مراکز مخابراتی، سازمانهای دولتی، بانکها، مراکز بهداشتی، مراکز آموزشی، مراکز ارائه خدمات، مراکز تفریحی و … از ویژگی ها و دستاوردهای کاربردی این تکنولوژی بهره مند می شوند.

انواع دستگاه های حضور غیاب

انواع دستگاه های حضور غیاب

تشخیص اثر انگشت نوری و خازنی

یکی از ساده‌ترین و در عین حال پرکاربردترین روش‌های تشخیص هویت افراد و صدور مجوز از روی اثر انگشت است.

سیستم‌های زیادی با فناوری های گوناگون وجود دارند که برای خواندن اثر انگشت از آنها استفاده می شود، اما سیستم‌هایی که فناوری آنها برای ثبت اثر انگشت بر پایه روش‌های نوری است، گسترش بیشتری داشته اند.

عملکرد این نوع از سیستم ها به این صورت است که بوسیله یک چشمی نوری به انگشت شخص تابیده می‌شود.

پس از آن پرتوهای باز تابیده شده توسط یک دوربین CCD دریافت می شود و عکس سیاه و سفیدی را از روی این پرتوها ایجاد می کند.

در نهایت عکس ایجاد شده مشخصات بارز اثر انگشت شخص را نشان می‌دهد. به دلیل اینکه استفاده از روش‌های نوری هزینه های زیادی دارد، برای کاهش این هزینه‌ها روش‌هایی نیز ابداع شده‌ که در آنها از خازن استفاده می‌شود.

در این سیستم ها صفحه‌هایی با حدود ۱۰۰۰۰۰ حسگر خازنی تعبیه شده که پس از تماس انگشت شخص بار آنها اندازه‌گیری می‌شود.

در نهایت از روی نتایجی که بدست آمده عکسی از اثر انگشت ایجاد می‌شود.

سیستم‌ تشخیص چهره

یکی دیگر از روش های تشخیص هویت، شناسایی از روی چهره اشخاص است.

سیستم تشخیص چهره یک سیستم بیومتریک است.

سیستم بیومتریک در حالت عمومی از ویژگیهای فیزیولوژی انسان مانند اثر انگشت، چهره، عنبیه چشم، اثر کف دست یا ویژگیهای رفتاری مانند دست خط و یا صدا جهت شناسایی هویت افراد استفاده می کند.

انواع دستگاه های حضور غیاب

انواع دستگاه های حضور غیاب

امکان بازشناسی هویت افراد با استفاده از تصاویر چهره اشخاص هم وجود دارد که دارای یک مزیت در مقایسه با سایر مولفه‌های بیومتریکی است و آن مزیت این است که در این شیوه نیازی به همکاری فرد مورد نظر نیست و همین امر موجب شده که از سیستم  تشخیص هویت افراد بوسیله تصاویر آنها در کاربردهای امنیتی و همچنین تعاملات انسان و کامپیوتر استفاده شود.

فناوری تشخیص چهره دارای مزایای دقت بالا و سطح پایین دخالت افراد است که در مواردی مانند امنیت اطلاعات، اجرا و نظارت بر قانون، کنترل تردد و ثبت تردد از آن استفاده می شود،

همچنین از این شیوه در سیستم‌های حضور و غیاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین امر باعث شده این فناوری درطی بیست سال گذشته در عرصه‌های صنعتی و علمی بیشتر مورد توجه قرار گرفته ‌است.

مشاهده صفحه اصلی سایت

سایر مقالات

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *