اخلاق در سازمان ها و شرکت ها

اخلاق در سازمان ها

اخلاق مداری در سازمان ها و شرکت ها

مسائل اخلاقی در سازمان ها و شرکت ها ویژگی ‏هائی دارند که بسیار فراگیر هستند و همه ابعاد سازمان را شامل می ‏شوند.

در پس هر اقدام و هر تصمیم مدیریتی و به طور کلی هر فعالیت سازمانی، حجم انبوهی از مسائل اخلاقی وجود دارد که باید آنها را رعایت کرد، چرا که با حقوق افراد گوناگونی چون مشتریان، مالکان، کارکنان و کلیه ذی نفعان در ارتباط است.

زمینه ‏های تربیتی، خانوادگی، فرهنگ اجتماعی، میراث تاریخی، نهادهای دینی و …  در مسائل اخلاقی سازمان نقش بسیار مهمی دارند و به همین دلیل است که این مسائل در جوامع و کشورهای مختلف، متفاوت است.

اخلاق در سازمان ها

اخلاق در سازمان ها

آثار مسائل و تصمیمات اخلاقی

آثار و نتایج مسائل و تصمیم‏ های اخلاقی سازمان ها ماندگار و پایدار است و سالیان زیادی سازمان را تحت تاثیر قرار می‏دهد.

آثار زیان بار مواردی مانند عدم شایسته سالاری در استخدام هیأت علمی، آثار زیست محیطی دفع مواد زاید و زباله ‏های صنعتی، عدم رعایت اصول بهداشتی در تولید و مواردی از این قبیل به یکی دو سال ختم نمی ‏شود و اثرات فراسازمانی دارند که به زیان اجتماع منجر می ‏شوند.

اثرات و تبعات مسائل و تصمیم ‏های اخلاقی معمولا ناپیداست و به همین جهت است که انسان‏ ها و سازمان‏ ها سود کوتاه مدت خود را می ‏بینند و چشم خود را بر روی عوارض بلند مدت این تصمیمات می ‏بندند.

تصمیمات غیر اخلاقی مانند رشوه دادن! تدوین کردن دو دفتر مالی و فرار از پرداخت مالیات! چاپلوسی و زیرآب زنی و نفاق کردن! در حالی که هر رفتار غیر اخلاقی اعمال خوب انسان و سازمان را خواهد سوزاند.

اخلاق در ورطه عمل

اخلاق صرفأ به مجموعه ای از اعتقادات ذهنی و باورها و ارزش داوری‏ های انتزاعی محدود نمی ‏شود، بلکه فراتر از آنها در واقع نحوه خاصی از زندگی است.

رفتارهای اخلاقی در واقع شیوه مشخص و معینی از زیستن و زندگی کردن است. اینکه صرفأ به افراد توصیه شود که خوب عمل کنند و اخلاق حسنه داشته باشند، آنها افرادی با اخلاق نخواهند شد. افراد باید چگونگی رعایت آن را نیز بدانند.

در واقع اخلاقی بودن یک سازمان به سبک خاصی از زندگی آن سازمان اشاره دارد.

اخلاقی بودن یک شرکت یا یک سازمان هیچ گاه به مجموعه باورهای اخلاقی که در منشور اخلاقی شرکت یا سازمان آمده محدود نمی‏ شود، بلکه سازمانی اخلاقی است که زندگی آن و سبک تعامل آن با محیط و اعضای آن در همه لحظه ‏ها، اخلاقی باشد.

اخلاق حرفه ای

اخلاق حرفه ‏ای چیزی به جز رعایت حقوق مردم در کسب و کار نیست. مهمترین حق مردم احترام اصیل و نامشروط آنهاست.

توجه به ارزش ‏های اصیل اخلاقی، افزایش رضایت مشتری، اعتماد آفرینی، افزایش انگیزش، جذب منابع مالی، جذب منابع انسانی حرفه ‏ای و مزیت رقابتی را در پی دارد.

 

لیست قیمت دستگاه های حضور و غیاب

0 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *